1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Android Telefonlarda Root Nedir? Ne İşe Yarar?

Android Telefonlarda Root Nedir? Ne İşe Yarar?
0

Bilgisayar dilinde ‘Kök dizin’ anlamına gelen Root telefonda ise sistem dosyalarının bulunduğu kök dizine ulaşmak ve bu dosyalarda değişiklik yapma yetkisine sahip olmadır.

Satın aldığımız android telefonlar, genellikle root yetkisi olmaksızın çalışacak şekilde ayarlanmıştır. Yani, yeni aldığınız bir telefonda sistem dosyalarına ulaşamaz ve köklü değişiklikler yapamazsınız. Bunun sebebi ise, telefon üreticilerinin aldığı bir çeşit güvenlik önlemidir. Çünkü telefon kullanıcısının telefonun kök dizinine ulaşarak sistem dosyalarını silmesi veya bozması önlenmiş olur. Çünkü sistem dosyaları değiştirildiğinde telefon bir daha çalışmayabilir.

android-root3

Bazı uygulamalar sadece root’lu telefonda çalışıyor, neden? Çünkü android telefonlarda çalışan uygulamalar da, telefon root’lu olmadığı sürece sistem dosyalarına ulaşamazlar. Bu da bir güvenlik önlemidir. Ancak android kullanıcıları için sistem dosyaları üzerinde değişiklik yapmaya yarayacak bazı uygulamalar geliştirilir. Bu uygulamaların telefonunuzda çalışması için de telefonunuzun root’lu olması gerekir. Örnek olarak root’lu telefonlarda çalışan bir uygulama, telefonunuzun cpu yani işlemcisinin ayarlarını değiştirerek hızlandırabilir veya sınırlayabilir. Bu uygulamayı kullanmak için teknik anlamda azda olsa bilgili olmak gerekli

Root nasıl yapılır? Root yapmak karışık ve zor bir konudur. Özellikle root işlemi her marka veya model telefona göre farklılıklar gösterebilir. Root yapmak için öncelikle telefonun güvenlik kilidi açılır. Daha sonrasında sistem dosyaları çeşitli bilgisayar programları ile telefon bilgisayara bağlı şekilde değiştirilir, ancak buna gerek duymadan çeşitli mobil yazılımlar sayesinde de Root yapabiliyoruz. Root yapma işlemi sırasında meydana gelebilecek bir hata telefonun bir daha hiç çalışmamasına veya çok zor düzelmesine neden olabilir.

android-root2
Teknik olarak Root işleminin nasıl yapıldığını anlatmayacağım, kaldı ki marka ve modele göre bu işlem değiştiği için sayfalar dolusu kaynak oluşturmak gerekir. Eğer profesyonel bir android kullanıcısı veya bir bilgisayar programcısı değilseniz root işlemi yapmaya çalışmayın. İlla bu işlemi yapmak zorundaysanız profesyonel kişilerden yardım isteyin.

android-root4

Toparlamak gerekirse genel olarak root işleminin android telefonlarda ne işe yaradığından bahsettik. Root ile ilgili soru ve sorunlarınız olursa yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Adnan Menderes Üniversitesinden mezun olan Ufuk , öğrencilik yıllarında teknoloji sitelerinde editörlük yaparak sektöre adım attı. Bilginin paylaşıldıkça değer kazandığına inancı tam. Lifestyle türündeki blog yazılarında; teknoloji, kültür sanat ve bilim kurgu konularında yazıyor. Kendisinin bir de mesleki tecrübelerini aktardığı akademik blogu bulunmakta. Şu günlerde çeşitli firmalara sosyal medya danışmanlığı da yapıyor ve bilimin gücüne inanıyor.

Yorum Yap