Android P Yenilikleri Belli Oldu! Android 9 P Özellikleri, Google I/O 2018 Detayları!
  1. Ana Sayfa

Android P Yenilikleri Belli Oldu! Android 9 P Özellikleri, Google I/O 2018 Detayları!

0

Android P yenilikleri ve Android P alacak akıllı telefon modeller ile ilgili tüm detaylar, bu yazımızda bir araya geliyor. Google I/O 2018 yenilikleri de tüm detayları burada! Android P yani Android 9 sürümü, kısa bir süre önce Google tarafından I/O 18 kapsamında tanıtıldı ve beta sürecine başladı. Android P yenilikleri konusunda son detaylar da bu etkinlik kapsamında kendini belli etmiş oldu. Android 9 P özellikleri başta olmak üzere yeni mobil işletim sistemi ile ilgili bilinmesi gereken detayları, bu blog yazımızda toparladı. Google I/O 2018 yenilikleri konusunda da tüm bilgiler yer alıyor olacak.

Bu süreçte konuya çok da hakim olmayan okuyucular için birkaç maddede konuyu özetlemekte de fayda var. “Android P nedir?“: Android P, Google’ın 9. Android işletim sisteminin şimdilik bilinen ismidir. “Android P ne zaman çıkacak?“: Şu an beta yani geliştirme sürecindeki güncelleme sürümünün, Ağustos 2018 gibi yayınlanması bekleniyor.“Android P güncellemesi ücretli mi?“: Android P güncellemesi, akıllı telefon üreticileri tarafından belirli modelleri için ücretsiz olarak dağıtılacak. Android 8.1 Oreo ara güncellemesi sonrasında 9. sürüm de beta olarak resmi yolculuğuna başlamış oldu.

Android P yenilikleri

Android 9.0 yenilikleri söz konusu olduğunda, belirli başlıklar altında çeşitli yeni detayların kendini gösterdiği belli oluyor.
1. Yeni gestures
2. Adaptif batarya ve parlaklık
3. App Actions
4. App Slices
5. Dolaşım tasarımı değişikliği
6. Ses seviyesi tasarımı değişikliği ve ekran rotasyon optimizasyonu
7. Çentikli ekran tasarım desteği

Görülebileceği üzere çok ciddi bir yenilik ve özellik eklemesi ile karşılaşılmamakta ve genel anlamda kullanıcı deneyimini iyileştiren detayların üzerinde durulmaktadır.

Android P yeni gestures özelliği

Android 9.0 sürümü ile birlikte gestures kullanımları çok daha başka bir boyuta ulaşacak gibi görünüyor. Parmak hareketleri ile birlikte home tuşuna olan ihtiyacın minimum seviyesine indirilmesi, iPhone X ile iOS 11 sonrasında, Android tarafına da gelmiş oldu. Çeşitli parmak hareketleri ile açık uygulamalar arasında geçiş, uygulama merkezine ulaşım ve ana sayfaya dönme gibi önemli kullanım şekilleri, gestures adı altında kullanıma sunulacak. Ek bir not düşmek gerekirse bu gestures kullanımının, iPhone X ile ciddi bir benzerlik gösterdiğini söylemek, yanlış olmayacaktır.

Android 9 P Adaptif batarya ve parlaklık

Batarya kullanımı ve ekran parlaklığı konuları da yeni işletim sistemi sürümünün temel odak noktaları arasında yer alıyor. Google tarafından I/O 2018 kapsamında yapılan açıklamalara göre enerji yönetimi konusunda yenilikler aktarılıyor. İşlemcinin performans geçişlerini kontrol eden ve ekranın otomatik parlaklıklığı daha da adaptif bir yapıya geçiren yazılım geliştirmesi, yeni Android sürümü içindeki önemli özelliklerden olacak. Ayrıca uygulamaları kullanıcının hangi zaman diliminde kullandığı analiz ediliyor ve hem grafik biriminin performansı hem de işlemcinin performansı, bu bağlamda otomatik olarak özelleştirilebiliyor.

Enerji verimliliği konusunda çok daha iyi akıllı telefonlar ve tabletler ile karşılaşmak mümkün olacak. Bu yenilik için makine öğrenme kullanıldığına da dikkat çekiliyor. Hele de son yıllarda artış göstermeyen dahili batarya kapasiteleri hesaba katıldığında, Google’ın böyle bir adım atması oldukça etkili olacaktır.
Android P App Actions özelliği

Google, yapay zeka temelli çalışmaları ile birlikte uygulama tahminlerini çok daha öteye taşımayı amaçlıyor. App Actions yani Uygulama Aksiyonları olarak çevirebileceğimiz bu özellik, tam da bu amacı yansıtıyor.Daha öncelerinde uygulama önerileri sunan sistem, genel olarak uygulama kullanım sıklığına göre tahminlerde bulunuyordu.Şimdi ise bu tahminler, çok daha farklı seviyeye ulaşmış olacak.Kısa bir örnekle çok daha iyi anlaşılıyor olacaktır. Örneğin bir kullanıcı, günün belirli saatlerinde koşu yapıyor ve bu süreçte müzik dinliyor.Söz konusu bu saat diliminde akıllı telefonunuza kulaklık takarsanız, sistem hemen hangi uygulamayı tercih edeceğinize ilişkin tahminini yansıtıyor. Bu ve buna benzer kullanım senaryolarında, bu yeniliğin kullanışlı olacağını söylemek mümkün olacaktır. Ek bir bilgi daha belirtmek gerekirse, yapılan açıklamaya göre bir sonraki kullanılacak uygulamanın tercihinde, yüzde 60 oranında doğru tahmin yapılabiliyor.
Android 9.0 P App Slices yeniliği

Google tarafından App Slices olarak sunulan yeni özellik, tamamıyla kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına hazırlanmış gibi görünüyor. Kısaca bu sistem, uygulama içindeki adımları, daha öncesinden hızlı bir şekilde atmak üzerine kurulmuş durumda. Yine bir örnekle açıklamak gerekirse, örneğin Uber’den bir araç çağırmak ve bu araç ile ev olarak kayıtlı adresinize ulaşmak istiyorsunuz.Normal şartlarda bunun için Uber uygulamasına giriş yapmak, gidilecek adresi seçmek ve sürücüyü bulunduğunuz konuma çağırmak gerekmektedir. App Slices sistemi ile birlikte ise bu adımlar, uygulamaya girmeden sadece tek bir hamle ile çözülebiliyor.

Uygulamalar altında Slices yani Dilimler olarak görünen aramalar ya da tahminler ile birlikte, sadece Uber’in çerçevesindeki ev seçeneğine tıklayarak, bulunduğunuz konuma kayıtlı ev adresiniz için araç çağırabiliyorsunuz. Arama bölümünden gerçekleştirilen bu uygulama, interaktif snippet olarak da tarih edilebilir. Daha çok zaman kazanımı anlamında önemli bir artı sağlayacak olan bu yenilik, diğer uygulamalar için nasıl şekillenecek, merak konusu olmuş durumda. Google’ın verdiği örnekte ise Lyft uygulaması yer almaktaydı.

Dolaşım tasarımındaki yenilikler

Tasarım tarafındaki yenilikler ise, ilk olarak dolaşım menüsünde kendini belli ediyor. Gestures özelliği temel alınarak bu alanda çeşitli tasarım değişiklikleri yapılmış durumda. Yine bu noktada da iPhone X tarafına benzerlik gösterdiği, dikkatlerden kaçmıyor.

Ses seviyesi tasarımı yeniliği ve ekran rotasyon optimizasyonu

Tasarım anlamında yapılan değişikliklerin bir diğeri de ses seviyesi bölümünde kendini belli ediyor.
Artık hem düzenlenmiş hem de tasarımı optimize edilmiş bir ses seviyesi bölümü ile karşılaşılıyor olunacak. Ekran rotasyonu konusunda ise Google’dan farklı bir yaklaşım gelmiş durumda. Bilindiği gibi ekran yönü yahut rotasyonu, cihazın dikey mi yoksa yatay mı tutulduğuna göre otomatik olarak ayarlanıyor.

Bu durumdan rahatsız olan kullanıcılar, genelde ekran döndürme özelliğini devre dışı bırakmayı tercih ediyor. Bu konuda orta yolu bir yenilik, kullanıcının ekranın dönüp dönmemesi gerektiğine o an kendinin karar vermesine imkan sunuyor. El ile kontrol edilerek yan duran bir telefonun ekranının da aynı doğruda olması sağlanabiliyor. Google’ın parmak hareketlerine dayalı yeni işletim sistemi kullanım alışkanlığı, bu noktada da kendini göstermiş durumda.
Çentikli ekran tasarım desteği

Çentikli ekran tercihlerinin Apple’dan sonra diğer üreticiler için de geçerli olması, Google’ın böyle bir adım atmasına vesile olmuştu. Daha önce kapalı beta programı kapsamında kendini belli eden bu özellik, doğrudan son tüketici için olmasa da geliştiriciler için verimliliği artıracağı için, dolaylı olarak son kullanıcılar için de pozitif bir deneyim anlamına geliyor olacak.
Android 9 ismi ne olacak?

Android P 9.0 ismi için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Bilindiği gibi Google, yeni işletim sistemleri sürümlerini önce tek bir harf ile, daha sonrasında da çeşitli tatlı isimleri ile duyuruyor. Çıkış tarihine yakın bir zaman kala isimlendirme konusunda anket hazırlamayı da seven firma, şimdilik dokuzuncu sürüm için bir açıklamada bulunmuş değil. İlerleyen dönemlerde bu konuda mutabakata varılacaktır ve bizler de bu bilgileri paylaşıyor olacağız.
Android 9.0 alacak cihazlar

Şu an için akıllı telefon üreticileri tarafından resmi açıklamalar yapılmış değil. Söz konusu Android P beta alacak cihazlar olduğu vakit ise, açıklama doğrudan Google tarafından gelmiş oldu. Buna göre şu markaların akıllı telefon modelleri, an itibariyle beta sürecinde yer alan isimler oluyor:

  • Google Pixel modelleri
  • Nokia 7 Plus
  • Sony Xperia XZ2
  • Oppo R15 Pro
  • Xiaomi Mi Mix 2S
  • OnePlus 6
  • Vivo X21
  • The Essential Phone PH-1

Açık beta sürecine katılabilen markaları, bu şekilde sıralamak mümkün oluyor. Bir ek not olarak belirtmek gerekirse, listede Essential Phone isminin de yer alması, dikkat çeken ayrıntılar arasında yer aldı.

Android P ne zaman gelecek?

Android P çıkış tarihi için şu an Google tarafından bir açıklama yapılmadı. Beklentiler ise yaz aylarının sonuna, kuvvetle muhtemel ise Ağustos 2018 tarihi yönünde şekilleniyor. Bir süre daha açık beta olarak gelişim sürecine devam edecek olan yeni mobil işletim sistemi sürümü, bu kapsamda hata düzeltmelerine ve iyileştirmelerine devam ediyor olacak. Hemen ardından ise Apple’ın iOS 12 mobil işletim sistemi sürümü, kullanıcılar ile buluşmaya başlamış olacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap