Android Google Chrome Tarayıcısı, Hızlı Yanıt Özelliğine Kavuşurken Batarya Ömrünü de İyileştirecek

Google, Android Chrome için hızlı yanıtlar özelliğini desteklerken, çoğu kullanıcının pek memnuniyet duymadığı otomatik arka plan yenilmeleri hakkında da bir iyileştirmeye gidecek.
XDA-Geliştiriciler tarafından Chromium Gerrit’te açığa çıkarılan yeni bir özellik, temel olarak zaten Android’de bulunan “Hızlı Yanıt” özelliğinin bir uzantısı niteliğinde olacak. Hatırlayacak olursanız Quick Reply, ilk olarak Android 7.0 (Nougat) işletim sistemi ile birlikte gelmiş ve kullanıcıların gelen bildirimleri uygulamayı açmadan yanıtlamasını sağlamıştı. Yeni test edilen özellik ise yine bu mimari üzerinden inşa edilen ancak biraz daha değişik bir fonksiyon.

Söz konusu olan bildirimlere hızlı cevap özelliği aslında Chrome temelli bir yenilik taşıyor. Daha önce hali hazırda uygulamalar üzerinde çalışan fonksiyon, daha çok Chrome web tarayıcının uygulama gibi bildirim göndermesine ve bu bildirimlerin cevaplanmasına olanak sağlayacak. Gelen bilgilere göre bu özelliğin kullanılması için web sitelerinin bu fonksiyonu desteklemesi gerekiyor. Yani web sayfaları da bir çeşit araç yüklemek zorunda olabilir. Tabi sitelere entegre edilecek bu eklenti sayfa yüklenme hızlarını düşüreceğinden, geleceği nasıl olur bilinmez.

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Overwatch 4 Gün Boyunca Tamamen Ücretsiz Olacak

Merakla Beklenen The Walking Dead’in 9. Sezonunun İlk Fragmanı Yayınlandı