Android Cihazları Etkileyen Yüzlerce Güvenlik Açığı Bulundu
  1. Ana Sayfa
  2. Android

Android Cihazları Etkileyen Yüzlerce Güvenlik Açığı Bulundu

0

Android Akıllı Telefonların %40’ını Etkileyen Yüzlerce Güvenlik Açığı Bulundu

 Dünyadaki akıllı telefonların %40’ını etkileyen yeni bir güvenlik açığı ortaya çıktı. Bu güvenlik açığının kaynağı ise akıllı telefon dünyasının en popüler işlemci üreticilerinden Qualcomm’un Snapdragon işlemcileri.

Mobil dünyanın en popüler işletim sistemi olan Android, güvenlik açığı konusunda da nispeten kötü bir şöhrete sahip. Yapılan son bir araştırmaya göre ise dünya genelindeki Android cihazların çoğunda kullanılan Qualcomm‘un Snapdragon işlemcilerinin 400‘e yakın zayıf noktası olduğu ortaya konuldu.

Bu kadar yüksek sayıdaki güvenlik açığı, insanı şaşkına çevirebiliyor. Olayın daha da tedirgin edici tarafı ise dünya genelindeki akıllı telefonların %40’ının, düzeltilmesi oldukça zor siber saldırı tehdidiyle karşı karşıya kalıyor olması.

400 güvenlik açığı

Bu dijital sinyal işlemcisinin kodundaki güvenlik açığı, casusluk ve veri hırsızlığı gibi sorunların da önünü açıyor. Bu güvenlik açığından faydalanabilen hackerlar, cihazının video ve ses girdilerine erişebilmesinin yanında cihazınızda ne yaptığınızı da rahat bir şekilde görebiliyor.

Hackerlar ise bu tür bir güvenlik açığının olduğunun farkındalar ve istedikleri zaman bu durumdan faydalanabilirler. Banka kartı bilgileri gibi telefonunuzda bulunan hassas veriler, bu güvenlik açığı sebebiyle çalınabilir.

Bu güvenlik açığıyla ilgili bir diğer önemli nokta ise cihazın hackerlar tarafından tamamen kullanılamaz hale getirilebilmesi. Yani hackerlar, telefonunuzla hücresel ağlara bağlanmayı ya da kablosuz internete erişmeyi tamamen imkânsız hale getirebilirler. Bu kadar çok güvenlik açığının olduğu olaylarda bu tür saldırılar da oldukça sık görülebiliyor.

Şu an için en önemli şey ise büyük teknoloji şirketlerinin, bu tür saldırılar başlamadan önce bu sorunun üstesinden gelmesi olacaktır. Bu tür bir güvenlik açığı, dünya genelindeki milyonlarca akıllı telefon kullanıcısını ve kişisel verilerini tehlikeye atabilir.

 

kaynak: https://www.digitalinformationworld.com/2020/08/hundreds-of-vulnerabilities-found-in-vast-majority-of-android-smartphones.html

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap