Android 7.0 N Çıktı
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Android 7.0 N Çıktı

+ - 0

Google, Android işletim sisteminin son sürümü olan Android 7.0 N sürümünü indirime sundu. Şimdilik sadece geliştiriciler için yayınlanan Android N ile yeni özellikler ve daha stabil bir sistem geliyor.Android N ile birlikte gelen en büyük yenilik aslında yıllardır saf Android’te beklenen ve Samsung’un uzunca bir süredir kullandığı çoklu pencere özelliği. Bu özellik sayesinde ekran ikiye bölünerek aynı anda iki farklı uygulamanın çalıştırılması sağlanıyor. Yani bir yandan video izleyip diğer yandan sosyal medyaya göz atılabilecek.

android-7-0-n

Geliştiriciler için Jack isimli derleyiciyi sunan Google, artık geliştirilen uygulamanın Android 2.3 ve üzerinde kullanılabilir hale getirecek. Yani geliştirici her sürüm için ayrı ayrı uğraşmayacak. Belirttiğimiz özelliklerin nihai sürümde olup olmayacağı garanti olmamakla birlikte yeni özelliklerde gelebilir. Ayrıca sizde Android N’in geliştirici programına katılmak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Android N sürümünün geliştirici versiyonu Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Nexus 9, Pixel C, General Mobile 4G ve Android One için kısa süre içerisinde yayınlanacak. Android N’nin geliştiriciler için yayınlanmasının sebebi daha hızlı geri dönüşler alıp sistemin eksikliklerini ve kullanıcı isteklerini daha erken gidermek olduğu açık.

Yenilikler Neler?

Çoklu Pencere Özelliği (Multi-Window)
Tema Renk Seçimi
Tema Desteği
Bol Seçenekli Güç Menüsü
Navigasyon İşaretleri Düzenleme
Bildirim Işığı Ayarları
Telefon ve Rehber Arayüzü Değişikliği
Dokunarak Uyandırma
Ses Tuşları Fonksiyonları
Kilit Ekranı Yenilikleri

Google’ın Android N duyurusunun 2016 Mayıs ayında ki I/O konferansında olacağını hatırlatıyoruz ve heyecanla son kullanıcı paketini bekliyoruz..

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

1984 İzmit'te doğdu Konya Selçuk Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunu. Network Dizayn kurucusu ve editörü. Server altyapısını kuran ve düzenleyen kişi. Gerçek bir teknoloji bağımlısı olan Fatih, ayrıca oyun dünyası ve film sektörüne de ilgili.

Yorum Yap