Android 12 Developer Preview 3 çıktı! İşte yenilikler
  1. Ana Sayfa
  2. Android

Android 12 Developer Preview 3 çıktı! İşte yenilikler

0

Teknoloji devi Google, bugün planlandığı gibi Android 12 ‘nin üçüncü geliştirici sürümünü yayımladı. Şirket beta testlerine doğru giderken, Android 12 Developer Preview 3 ile geliştirici sürümünün de artık finaline doğru yaklaştı.

Google’ın yol haritasına göre Beta testleri önümüzdeki ay başlayacak. Bu nedenle Developer Preview 3 sürümü de, geliştiriciler için son güncelleme olacak. Böylece diğer şirketlerde Android 12’nin yeniliklerini cihazlarında test edecek.
Android 12 Beta sürüme adım adım ilerliyor

Google Beta aşamasına yaklaşırken; geliştiricilerin, kendi uygulamalarındaki uyumluluğu test etmeleri içinde hazırlıklı olmalarını söyledi. Özetle burada, uygulamaların yeni işletim sistemine göre hazır hale getirilmesine dikkat çekti.

Planlamalara göre yeni işletim sisteminin Beta aşaması, önümüzdeki Ağustos ayında tamamlanarak artık kararlı hale gelecek. Kısaca şirket bu süreçte yeni işletim sistemini herkes tarafından kullanılabilir hale getirecek.


Android 12 yol haritası

Developer Preview 3 güncellemesi hakkında konuşursak bu sürüm, birkaç yeni özellik ve optimizasyonlar getiriyor. Örneğin geliştiricilerin; uygulamalarında ve uygulamaların başlangıç ekranında yeni dokunsal geribildirimi deneyimlemeleri mümkün.

Hem kullanıcılar hem de geliştiriciler için bu, Developer Preview 3‘teki en belirgin özellik olabilir. Çalışma açısından da Apple’ın Force Touch’ı ile benzerlik gösterdiği aşikar.

Öte yandan Android 12 DP3, kullanıcıların gelen ve devam eden aramaları daha kolay yönetmesine olanak tanıyan, yeni bir arama şablonu da sunuyor. Google’ın getirmiş olduğu bu yenilik; arama uygulaması ve sohbet uygulamalarında kullanılabilir. Aynı zamanda renk ve diğer ayarlarla kişiselleştirmekte mümkün.

Yeni sürümle gelen bir başka değişiklik ise video kodlamalarıyla ilgili. Şirketin son geliştirici sürümüyle, yüksek çözünürlüklü kameralar için yeni API’ler geldi.

Android 12 Developer Preview 3’ü şu anda Google Pixel 3 ve üzeri telefonlarda kullanabilirsiniz. Yeni gelen güncellemeyi dilerseniz geliştiricinin sitesinden manuel olarak, dilerseniz de OTA ile yükleyebilirsiniz.

Ancak Pixel dışındaki telefonların bu sürümü deneyimleyemeyeceğini bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Zira üçüncü taraf üreticiler için yeni işletim sistemi, önümüzdeki aydan itibaren beta olarak sunulmaya başlayacak.

kaynak: https://siliconangle.com/2021/04/21/android-12-gets-new-app-launch-experience-better-haptic-feedback-latest-developer-preview/

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap