1. Ana Sayfa
  2. Android

Android 11’le birlikte Android güncellemeleri daha kısa sürecek

Android 11’le birlikte Android güncellemeleri daha kısa sürecek
+ - 0

Google, Android 11 üstüne iyice yoğunlaşmış durumda. Android 11 geliştirici önizleme sürümüyle birlikte bazı yenilikler ortaya çıkmıştı. Şimdi ise Android 11 hakkında başka gelişmeler var. 

 Son raporlara göre güncellemeler çok kolaylaşacak. Hatta güncellemelerin yüklenmesi belki de saniyeler alacak. Peki Google bunu nasıl yapacak? İşte konuyla ilgili tüm detaylarAndroid 11‘de birçok yenilik var. Kullanıcıların eski sürümlerde görmediği ama çok istediği bazı özellikler Android 11 ile hayatımıza girecek. Google, kullanıcılardan gelen geri bildirimleri dikkate alıyor. Söz konusu bu bildirimlerden biri de Android güncellemelerinin daha kısa sürmesiydi. Görünüşe göre Android 11’de bu durumla ilgili köklü bir yenilik var.
Yeni ‘Seamless Update‘ işlevi iddiaya göre Android 11 ile mobil işletim sistemindeki yerini alacak. Yeni işlev, Android güncellemelerini yüklerken cihazı kullanmanıza izin verecek. Google’ın A/B sanal disk bölümleme (virtual partitioning) desteği sayesinde sunulan işlevin yeni cihazların tümünde yer alması şart olacak. Sanal bölümleme ilk olarak Android 7 Nougat‘ta kullanılmıştı ancak diskte ek yer harcadığından çoğu üretici, bu işlevi kullanmamayı tercih etmişti.

SALT OKUNUR BÖLÜMLERE BENZER BİR YAPIYA SAHİPLER

A/B bölümleri, telefondaki salt okunur bölümlere benzer bir yapıya sahipler ve sistem, üretici, ön yükleme ve ürün gibi sistem seviyesindeki bölümlere ev sahipliği yapıyorlar. Telefonun sistemi, bir defada yalnızca bir bölümü kullandığından diğer bölümler, pasif kalıyor. İşletim sistemi indirilip yüklendikten sonra telefon, fark edilmeden ikinci bölümden ön yükleme yapıyor.

Yeni sürümde bir sorun çıkması halinde, ilk bölümde duran eski işletim sisteminden ön yükleme yapılabiliyor. Seamless Update ile tüm yazılım güncelleme süresi, birkaç dakikadan birkaç saniyeye düşüyor.

Yeni işlev, sıkça güncelleme alan amiral gemisi telefonlarda faydalı olacak gibi görünüyor. 

kaynak: https://www.sabah.com.tr/teknokulis/haberler/2020/04/13/google-android-guncellemeleri-artik-kisa-surede-yuklenecek

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap