1. Ana Sayfa
  2. Android

Android 11 Beta kullanıma sunuldu! İşte yenilikler

Android 11 Beta kullanıma sunuldu! İşte yenilikler
0

Android 11 Betasının tanıtımı ABD’de yaşanan protestolar sebebiyle ertelenmişti. Kullancılarla daha geç buluşacağı söylenen beta sürümünün geçen hafta yanlışlıkla yayınlandı.

Kısa süre içinde fark edilen ve düzeltilen bu sorun yine de bazı modellerin bu betayı almasına neden olmuştu. Şimdi ise 10 Haziran 2020 tarihinde Google Blog’da yapılan duyuruya göre Android 11 Beta sürümü kullanıma sunuldu.

Android 11 Beta kullanıma sunuldu

Google yayınladığı yazıda çevrimiçi olarak videolar ve adımlar da gösteriyor. Andorid 11 Betası Pixel telefonlar için kullanıma sundu. Yenilenmiş bir bildirim sistemi getiren Google, aynı zamanda yeni bir güç menüsü sunarken, birçok küçük ayarı da eklemiş gibi görünüyor.

Şu an için Pixel 2 ve üstü telefonlar için beta programına kaydolanlar için kullanıma sunulan yeni Android 11 Betası, sorun çıkartan bazı sistemsel sorunlar üzerine odaklanıyor.

Kontrol ve gizlilik üzerine de odaklanılan yeni betada, mesajlaşma uygulamalarının da geliştirildiği görülüyor. Google Meet ve Google Duo için aile modu çağrılarını daha kolay yanıtlama, efektler ekleme ve diğer başka yollarla kendinizi ifade etmenizi sağlayan özellikler ekleniyor.

Yani Android 11 Betasında da görüldüğü üzere Google, mesajlaşma uygulamaları için geliştirmeler sunuyor. Android 11, başka uygulamalarda işlerinizi hallederken, mevcut mesajlaşma uygulaması arasında geçiş yapmadan önemli görüşmelere yanıt vermenize ve onlarla etkileşime geçmenize yardımcı olan yeni bir özellik olan Bubbles‘ı da tanıttı.

Bunun yanında telefonda güç düğmesine uzun süre basıldığında telefon ile birlikte eğer varsa akıllı cihazların kontrol edilmesi mümkün kılınıyor. Tek tuşla hızlı erişim sağlayan bu yeni arayüz, akıllı cihazların arasında kolayca geçiş yapmayı sağlayan bir ekranı size sunuyor.

Android 11‘e gelecek bir diğer özelliklerden birisi de ses veya video içeriklerinin oynatıldığı cihazlar arasında geçişler. Cihazlar arasında hızlı ve kolay geçiş yapmayı sağlayacak Android 11, kulaklıklardan, hoparlörlere ve akıllı TV’lere kadar kontrolleri içeriyor.

Güvenlik noktasında da geliştirmeleri içeren bu sürümde, tek seferlik izinlerle uygulamaların mikrofonlara, kameraya veya konum bilgilerine yalnızca bir kez erişim izni verebiliyorsunuz. Elbette bununla birlikte bir de herhangi uygulamayı uzun süre kullanmadıysanız söz konusu uygulamayla ilişkili tüm izinler de otomatik olarak sıfırlanıyor ve bu durum bildirim şeklinde ekrana düşüyor.

Android 11 ile birçok şey değişecek gibi. Akıllı telefonları daha da akıllı hale getirecek bu sürüm hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak: https://shiftdelete.net/android-11-beta-kullanima-sunuldu-iste-yenilikler

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap