Alerjik Bünyelerin Baş Belası Olan Burun Tıkanıklığını Açmanın 8 Yolu
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Alerjik Bünyelerin Baş Belası Olan Burun Tıkanıklığını Açmanın 8 Yolu

0

 

Kış aylarında hepimizin yaşadığı rutin bir rahatsızlık olan burun tıkanıklığı, bazı kişilerde farklı alerjik reaksiyonlara bağlı olarak yılın her zamanında ortaya çıkabiliyor. Nefessiz kalmak kader değil. Gelin evde burun tıkanıklığı açma yollarına yakından bakalım ve hep beraber şöyle derin bir nefes alalım.

Günde on binlerce kez nefes alıp veriyoruz çünkü nefes yoluyla aldığımız oksijen olmazsa yaşayamayız. Bu nefesi aldığımız temel uzvumuz burun pek çok farklı nedene bağlı olarak tıkandığı zaman ise ağzımızdan nefes almaya başlarız ve kabul edelim bu pek hoş bir durum olmaz. Burun tıkanıklığı kış aylarında hepimiz için rutin bir rahatsızlıkken bazılarımızda alerjik reaksiyon olarak da görülebiliyor.

Peki ne yapalım, burun tıkanıklığı en hızlı nasıl geçer? Yaşanan rahatsızlığa bağlı olarak bazen doktora gitmeli ve ilaç almalıyız. Ancak basit tıkanıklarda kendi kendimize uygulayarak burnumuzu açabileceğimiz bazı yöntemler var. Yine de bu yöntemlerin hepsinin herkes için kolay bir çözüm sunmasını bekleyemeyiz. Gelin evde burun tıkanıklığı açma yolları nelerdir yakından bakalım.

Önce olayı anlayalım; Burun tıkanıklığı nedir, neden olur?

Nazal konjesyon olarak da bilinen burun tıkanıklığı, burnumuzun içerisinde bulunan hava kanallarının bir şekilde kapanma ya da daralma durumudur. Bu tıkanıklık genel olarak hava kanalındaki damarlarda oluşan ödem kaynaklıdır. Elbette burnumuzun tamamen tıkanma gibi bir durumu söz konusu değildir ancak geçen hava o kadar azdır ve oluşan basınç o kadar fazladır ki sanki gerçekten de burnumuza bir şey sokmuşlar da tıkamışlar gibi hissederiz.

Burun tıkanıklığının en yaygın görülen nedenlerinden bir tanesi grip kaynaklı üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Diğer bir neden ise mevsimsel, dış etken kaynaklı ya da kişiye özel olarak oluşan alerjik reaksiyonlardır. Kirli hava, sigara dumanı, farklı kimyasal maddeler de alerjik olmayan rinosünizit geliştirerek burnumuzu tıkayabilir. 

Burun tıkanıklığı ne kadar sürer, ne zaman geçer?

Eğer büyük bir hastalığın belirtilerinden bir tanesi değilse genel olarak burun tıkanıklığı masum bir rahatsızlık olarak kabul edilir. Grip kaynaklı üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle oluşan burun tıkanıklığı 1 ile 2 hafta arası sürebilir. Oluşan iltihabın yoğunluğuna ve eğer hekim tarafından verildiyse kullanılan antibiyotik ilaçların kullanımına göre bu süre değişiklik gösterebilir. 

Hemen doktora koşmayın; İşte evde burun tıkanıklığı açma yolları

 • Burun masajı
 • Zeytinyağı
 • Nane yağı
 • Tuzlu su
 • Lavanta
 • Zencefil çayı
 • Elma sirkesi
 • Buhar 

Burun masajı:

Burun tıkanıklığı durumunda genel olarak sinüsler ve burun eti şişmiş vaziyettedir. Bu durumda iltihaplanma azalmış olsa bile tıkanıklık sürebilir. Bu nedenle elinize bir miktar nane yağı alın ve burnunuza masaj yapın. Burnunuz merkez olmak üzere çevresine, elmacık kemiklerinize ve alnınıza hafifçe masaj yaparak derin derin nefes alırsanız burun tıkanıklığınızın büyük oranda hafiflediğini göreceksiniz. 

Zeytinyağı:

Antik çağlardan beri şifa amaçlı kullanılan zeytinyağını düzenli olarak tüketirseniz bağışıklık sisteminiz güçlenir ve bu tür enfeksiyonları daha kolay atlatırsınız. Zeytinyağının az bilinen diğer bir özelliği ise burna damlatılabilir olduğudur. Gece yatmadan önce burun deliklerinize birer damla zeytinyağı damlatırsanız hem daha kolay nefes alırsınız hem de zeytinyağının antibakteriyel, antiviral ve antimikrobiyal yapısı iltihaplarınızı çözer. Çok az damlatmaya dikkat edin. 

Nane yağı:

Nane yağı hem keskin kokusu hem de antiviral ve antibakteriyel özellikleri sayesinde burun tıkanıklığının en büyük düşmanıdır. Gün içerisinde ara sıra nane yağı koklarsanız sert kokusu sayesinde burnunuzun açıldığını fark edeceksiniz. Eğer burun tıkanıklığınız iltihaplanma kaynaklıysa burnunuza birer damla nane yağı damlatmanız da biraz acısa bile burnunuzu açacaktır. 

Tuzlu su:

Burun tıkanıklığının pelerinsiz savaşçısı hepimizin bildiği gibi tuzlu sudur. Eczanelerden hazır deniz suyu alabileceğiniz gibi evde bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz ekleyerek kendiniz de yapabilirsiniz. Gün içinde birkaç kez burnunuzu bu tuzlu su ile temizlerseniz hem iltihaplanma azalır hem de burnunuz açılır.

Lavanta:

Lavanta da içerisindeki antiviral, antiseptik ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle burun tıkanıklığına iyi gelmektedir. Kuru ya da taze lavantaları bir kapta kaynamakta suya atın ve on dakika daha kaynatın. Lavantaları içinden çıkardıktan sonra kalan su ile burnunuzu yıkadığınız zaman hem iltihaplanmanın azaldığını hem de burnunuzun açıldığını göreceksiniz. 

Zencefil çayı:

Taze zencefil ya da zencefil tozu kullanarak yapacağınız çay mukozayı gevşetecek ve burnunuzdaki hava kanallarının açılmasını sağlayacaktır. Zencefil çayını hem içebilir hem de ılık haliyle burnunuzu yıkayabilirsiniz. 

Elma sirkesi:

Hayır bunu burnunuza çekmiyorsunuz. Bir bardak ılık suya eklediğiniz bir yemek kaşığı sirkeyi, dilerseniz içine bal da ekleyerek hasta olduğunuz süre boyunca için. Böylece hem mukus incelecek hem de bakteriler yok edilecek. Sirkeyi biraz daha fazla ekleyerek hazırladığınız karışımla gargara yapmanız da mümkün.

Buhar:

Burun tıkanıklığına karşı en az tuzlu su kadar etkili diğer bir yöntem de buhar solumaktır. Kaynamış suyu büyük bir kaba alın. Dilerseniz içine nane yağı ya da lavanta yağı ekleyebilirsiniz. Daha sonra başınızı bir havlu ile örterek eğilin bu kabın üstüne ve hala tütmekte olan buharını derin derin soluyun. Dakikalar içerisinde burun tıkanıklığınızın azaldığını hissedeceksiniz. 

burun tıkanıklığı

Burnunuz tıkalıyken uyuma yöntemleri:

 • Yüksek bir yastıkla başınızı yüksekte tutun, böylece mukus aşağıda kalacak ve burun tıkanıklığınız hafifleyecektir.
 • Odanızda hava nemlendiricisi çalıştırırsanız uyumanız kolaylaşır.
 • Sık sık ılık su için
 • Uyku öncesi sıcak bir duş alarak mukusu yumuşatın.
 • Tuzlu su ya da deniz tuzu çekin.
 • Burun bandı kullanarak burun deliklerinizi genişletin.

Ne zaman doktora gitmek gerekir?

Anlattığımız tüm bu yöntemler basit burun tıkanıklarında evde uygulayabileceğiniz yöntemlerdir. Eğer burun tıkanıklığı yanında öksürük, halsizlik, yüksek ateş ya da benzeri varsa ve eğer yoksa da burun tıkanıklığı iki haftadan uzun sürüyorsa mutlaka doktora gitmeniz gerekiyor. Çünkü burun tıkanıklığı çok daha büyük bir enfeksiyonun küçük bir belirtisi olabilir.

Hepimizin sık sık yaşadığı bir rahatsızlık olan burun tıkanıklığı açma yolları nelerdir sorusunu yanıtlayarak uygulayabileceğiniz basit yöntemlerden bahsettik. Anlattıklarımız yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Tüm sağlık konularında olduğu gibi burun tıkanıklığı hakkında da en doğru ve size özel bilgiyi uzman bir hekimden almanız gerektiğini unutmayın. 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir