Akıllı TV satın almadan önce Dikkat Etmeniz Gereken 7 şey
 1. Anasayfa
 2. Genel

Akıllı TV satın almadan önce Dikkat Etmeniz Gereken 7 şey

0

Yeni bir televizyonda nelere dikkat edilmeli

Günümüzde satılan TV’lerin çoğu, bağlı TV’ler olarak da adlandırılan akıllı TV’ler olarak kabul edilmektedir. Akıllı TV’ler, bilgisayarların ve eğlencenin entegre internet ve bir dizi ücretsiz ve ücretli uygulama ile yakınlaşmasını temsil eder.

Bu satın alma kılavuzu, ihtiyaçlarınıza, bütçenize ve tercihlerinize göre hangi akıllı TV’yi satın alacağınızı belirlemenize yardımcı olacaktır.

Akıllı TV Nedir?


Akıllı TV, kullanıcıların harici bir cihaza takmadan akış içeriğine erişmelerini sağlayan bir işletim sistemi içerir. Akıllı TV’ler Netflix, Hulu ve diğer yayın platformlarında en son şovları izlemekten hoşlanan kişiler arasında popülerdir.

Akıllı TV ile çevrimiçi ve ağ tabanlı içeriğe erişebilir, bunları yönetebilir ve görüntüleyebilirsiniz. Bugün satılan hemen hemen tüm TV’ler akıllı TV olarak kabul ediliyor ve LG, Vizio ve Samsung dahil birçok üretici akıllı TV satıyor.

Sony XBR-X900C Serisi 4K Ultra HD TV. Sony Electronics tarafından sağlanan görüntü

Akıllı TV Alırken dikkat edilmesi gereken en önemli 7 şey

Bir akıllı TV’ye karar vermeden önce, alışveriş yaparken göz önünde bulundurulması gereken yedi temel faktör vardır:

 • Maliyet
 • Boyut
 • Çözünme
 • HDR
 • Yenileme oranları
 • Entegrasyonlar
 • Uygulama

Bir Akıllı TV’nin Maliyeti Ne Kadar Olmalıdır?

Bütçeniz ne olursa olsun, karşılayabileceğiniz bir akıllı TV bulabilmelisiniz. Ancak, daha yüksek bir bütçe size ek özellikler, daha büyük boyutlar ve daha yüksek çözünürlükler getirecektir. Yatırımınızı geleceğe dönük hale getirmek için daha yüksek fiyatlı bir akıllı TV’ye yatırım yapmaya değer olabilir, ancak şu anda uygun fiyatlı bir şeye ihtiyacınız varsa, yine de kaliteli bir cihaz bulabileceksiniz.

Fiyatlar üreticiler ve modeller arasında büyük farklılıklar gösterir. Aşağıda bazı genel akıllı TV fiyatlandırma yönergeleri verilmiştir, ancak alışveriş yaparsanız fiyat noktanız için farklı boyutlar ve daha yüksek çözünürlükler bulabilirsiniz.

Fiyat Aralığı  Ne Bekleyebilirsiniz
 >$300 Boyut: 24 ila 43 inç (Bu fiyat noktasında daha büyük bir tane bulursanız, kaliteden yoksun olabilir.)
Çözünürlük: 1080p, HD çözünürlük veya düşük seviye yükseltme.
Not: Bu fiyat noktasında indirimli orta sınıf pc’lere dikkat edin.
>$600 Boyut: 42 ila 55 inç.
Çözünürlük: 4K hdr’ye kadar.
Not: Bu setler 4K HDR’yi destekleyebilirken, paneller, aydınlatma sistemleri ve işlemciler de dahil olmak üzere gerçekten en iyi şekilde yararlanabilecek destekleyici teknolojiyi sunmayabilirler.
>$1,000 Boyut: 42 ila 65 inç (kalite değişebilir).
Çözünürlük: 4K hdr’ye kadar
Not: Bu fiyata, iyi görüntü kalitesine sahip çeşitli boyutlarda iyi LCD TV’ler bulacaksınız. Ayrıca QLED modellerini ve alt uç OLED tv’leri de bulabilirsiniz.
>$2,000 Boyut: 48 inç, 55 inç ve üstü (kalite değişebilir).
Çözünürlük: 4K HDR.
Not: Bu fiyata, HDR kaynak malzemesini gerçekten gösteren gelişmiş görüntü kalitesi görürsünüz.
>$5,000 Boyut: 75 inç veya daha yüksek.
Çözünürlük: 8k’ya kadar.
Not: Bu fiyata yüzen cam ekranlar, yerleşik ses dizileri ve genel olarak daha yüksek kaliteli malzemelerle karşılaşacaksınız.

Akıllı TV’M Hangi Boyutta Olmalıdır?

Boyut ve çözünürlüğün bir TV’nin fiyat etiketi üzerinde önemli bir etkisi vardır, bu nedenle yeni bir akıllı TV satın alırken istediğiniz boyutu dikkatlice düşünmek önemlidir.

En iyi akıllı TV boyutunu belirlemek için, TV’yi yerleştireceğiniz odanın boyutlarını ölçün ve ardından hangi ekran boyutunun odayı zorlamadan istediğiniz görüntüleme deneyimini sağladığına karar verin.

Akıllı TV’ler, üreticiye göre değişen çeşitli boyutlarda gelir. En yaygın boyutlar 42 inç, 50 inç, 55 inç, 65 inç ve 75 inçtir (çapraz olarak ölçülür). 65 inç’in üzerindeki herhangi bir şey sizi çok daha yüksek fiyatlı bir kategoriye taşır. 80 İnç veya 85 inç akıllı TV isteyenlere hitap eden son derece üst düzey bir pazar da var.

TV odanızı ölçmüş olsanız bile, akıllı TV’nizin tam olarak nasıl sığacağını hayal etmekte zorlanabilirsiniz. Yalnız değilsin. Samsung, Sony, LG ve TCL, müşterilerin bir odada bir TV’nin nasıl görüneceğini görmelerini sağlayan artırılmış gerçeklik uygulamalarına sahiptir. Best Buy ayrıca bir AR görüntüleyici sunar, böylece yeni ekipmanınızın nasıl uyacağını kontrol edebilirsiniz.

LG OLED G7P İmza Serisi 4K Ultra HD TV. Amazon tarafından sağlanan resim

Bir Akıllı TV’nin Çözünürlüğü Ne Olmalıdır?

Çoğu TV üç çözünürlükte gelir: 1080p, 4K ve 8K.

En iyi genel kullanım için 4K çözünürlüklü bir TV almanızı öneririz. 1080p çözünürlüklü TV’ler iyidir, ancak bugünün standartlarına göre modası geçmiştir ve daha yüksek çözünürlüğü elde etmek için artık herhangi bir fiyat cezası ödemezsiniz.

8K çözünürlüklü TV’ler artık 4K TV’lerin eskiden olduğu yer: Yüksek fiyat etiketi ile üst düzey. Fiyatlar yüksek olduğu için muhtemelen henüz yatırıma değmez ve görüntü kalitesinde herhangi bir fark görecek kadar yüksek çözünürlükte çok fazla içerik (TV şovu veya film) yoktur.

Ultra HD olarak da bilinen 4K, birçok uygun fiyatlı seçeneğe sahip yüksek kaliteli bir çözünürlük olduğu için mükemmel bir orta yoldur. Ayrıca, birçok akış hizmeti ve uygulaması 4K içerik sunar, böylece sunduklarından tam olarak yararlanabilirsiniz.

Bir Akıllı TV’nin HDR Desteği Olmalı mı?

En iyi akıllı TV’lerin çoğu, HDR (yüksek dinamik aralık) adı verilen resim geliştiren bir teknolojiyle birlikte gelir.

HDR, bir resmin en karanlık ve en açık kısımlarında yüksek düzeyde ayrıntı ortaya çıkarır ve renk aralığını iyileştirir. HDR10, Dolby Vision, HDR 10+ ve HLG (Hibrit Log-Gama) gibi çeşitli HDR formatlarıyla karşılaşabilirsiniz, ancak ekranda HDR desteği olduğu sürece gitmeye hazırsınız. Biçimler arasındaki farklar minimumdur.

Bir Akıllı TV’nin Yenileme Hızı Ne Olmalıdır?


Akıllı TV ekranları 60Hz veya 120Hz yenileme hızları sunar. Bu ölçüm, görüntünün saniyede kaç kez sıfırlandığını ifade eder. Ne kadar çok yenilenirse, görüntü o kadar keskin kalır ve o kadar az hareket bulanıklığı yaşarsınız.

Spor izlerken yüksek yenileme hızı mükemmeldir, ancak daha yüksek yenileme hızlarında film izlerken dikkatli olun. Bu şekilde gösterilen filmler, sinemada gördüklerinizi taklit etmeyen bir görünüm alabilir.

Daha üst düzey bir TV’de bile çoğu içerik için yenileme hızını 60Hz olarak ayarlamanız olasıdır.

Bir Akıllı TV Hangi Entegrasyonları Desteklemelidir?

Akıllı TV’nin en ilgi çekici özelliklerinden biri, evinizdeki diğer akıllı cihazlarla entegre olma ve sesli komutları kullanma yeteneğidir. Örneğin, Sony’nin Android TV’lerinde yerleşik Google Chromecast ve Google Asistan bulunur. Bu nedenle, birçok Google cihazına sahip akıllı bir eviniz varsa, bir Android TV, cihazlarınızı TV üzerinden kontrol etmenize olanak tanır.

Evinizde Yankı Şovları veya Yankı Noktaları gibi Amazon Alexa özellikli cihazlarınız varsa, Alexa’yı entegre eden bir akıllı TV satın almak mantıklıdır.

Belirli bir platformla entegre bir akıllı TV satın almanız gerekip gerekmediğine karar verirken evinizi, diğer cihazlarınızı ve tercihlerinizi göz önünde bulundurun.

TCL 28S3750 28 inç Roku TV. Görüntü tarafından sağlanan Amazon.com

Bir Akıllı TV Hangi Uygulamaları Sunmalıdır?

Bir akıllı TV’nin birincil amacı eğlendirmektir ve bir akıllı TV seçerken eğlence tercihleriniz önemli bir husus olacaktır. Amazon, Hulu, Netflix ve Amazon Prime gibi hizmetler birçok platformda yaygın olarak bulunur, ancak tüm akıllı TV’ler tüm uygulamaları desteklemez.

Tüm akıllı TV’lerde önceden yüklenmiş bazı uygulamalar bulunur ve çoğunda ek uygulamalar seçip indirebileceğiniz uygulama mağazaları bulunur. Örneğin, Samsung akıllı TV’ler Samsung App Store’a, LG TV’ler ise LG Content Store’a erişmenizi sağlar. Öte yandan Vizio akıllı TV’lerin tüm uygulamaları önceden yüklenmiştir. Güncellemeler yoluyla yeni uygulamalar ekler, ancak desteklenmeyen uygulamalardan içerik yayınlamanız veya yansıtmanız gerekir.

Favorilerinizin yerleşik olduğundan emin olmak için yüklü ve kullanılabilir uygulamaları için satın almayı düşündüğünüz tüm akıllı tv’leri kontrol edin. Veya erişilebilir uygulamaları tamamlamaya yardımcı olması için Roku çubuğu gibi bir cihaz düşünün.

Kimler Akıllı TV Almalı?

Bugünlerde televizyon satın alan herkes akıllı TV’yi düşünmeli. Standart TV’ler daha ucuz olsa da, akıllı TV’ler her zamankinden daha uygun fiyatlı ve paranız için size daha fazla patlama sağlıyor. “Akıllı” özelliklere sahip olmayan bir 4K TV bulmakta bile sorun yaşayabilirsiniz.

Daha iyi görüntü kalitesi ve genişletilmiş özellikler, internet bağlantısı, uygulamalar, akıllı ev entegrasyonları ve daha fazlası, akıllı tv’leri yeni bir TV arayan herkes için göz önünde bulundurur.

Akıllı TV Satın Aldıktan Sonra Ne Yapmam Gerekir?

Eve getirmek ve akıllı TV’nizi kurmak, standart bir TV takmak kadar kolay değildir, ancak yine de basittir.

 • Elektrik prizlerini ve güçlü bir Wİ-Fi sinyaline erişimi veya TV’yi Ethernet üzerinden nasıl bağlayacağınızı düşünürken yeni akıllı tv’niz için mükemmel yeri seçin.
 • Gerekirse bir anten veya kablo bağlantısı ekleyin.
 • Uygulamaları, özellikleri ve yükseltmeleri kontrol etmek ve yönetmek için bir hesap oluşturmanız gerekir. İlk kurulum sırasında, uygulamaları bulma, seçme ve yükleme hakkında bilgi edinin ve modelinizin ayarlarıyla çalışın.
 • Çoğu akıllı TV’de eşlik eden mobil uygulamalarkurulum sırasında veya sonrasında bir noktada akıllı TV’nizin eşlik eden uygulamasını indirmeniz gerekebilir.
 • Kullanılabilir uygulamaları seçip düzenleyin, bir içerik kitaplığı oluşturun ve kaydetmek istediğiniz programları seçin. Akış hesaplarınızda da oturum açmanız gerekebilir.
 • Oyun konsolları, medya oynatıcılar vb.Gibi ek cihazlar da kurmanız gerekebilir.
 • Temel bilgileri ayarladığınızda, renk, parlaklık ve menü görünümünü ayarlayarak deneyiminize ince ayar yapın ve akıllı TV’nizin benzersiz özelliklerini keşfedin.

 • Maske / Getty Images

 • Akıllı TV satın almak için daha fazla ipucu
 • Satın alınacak gerçek bir” en iyi ” akıllı TV yok çünkü her şey ne istediğiniz ve kişisel tercihlerinizle ilgili. Aşağıdakileri aklınızda bulundurun:
 • TV’yi nereye koymak istediğinizi ve güce, kablo bağlantılarına ve daha fazlasına erişiminiz olduğunu bildiğinizden emin olun.
  Bileşenlerinize zarar verebilecek şöminelere ve diğer ısı kaynaklarına dikkat edin.
 • Akıllı TV’nizi duvara monte ediyorsanız, TV duvara yaslanıp oturma alanınızdan daha uzakta olacağından ekran boyutuna çıkmayı düşünün.
  Satın almadan önce bir TV’nin favori yayın hizmetlerinizi destekleyip desteklemediğini kontrol edin.
 • TV’ye bağlanmak için ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi not edin. Akıllı TV’lerin sayısız içerik yayınlayabilmesine rağmen, yüklü bir DVD veya Blu-ray sürücüsü olmayacaktır. TV’ye herhangi bir şey takmak istiyorsanız TV’nin yeterli HDMI bağlantı noktasına sahip olduğundan emin olun.
  Akıllı TV’nizin ses kalitesine dikkat edin ve bir ses çubuğuna mı yoksa başka bir hoparlöre mi ihtiyacınız olduğunu belirleyin.
  Bir showroomda akıllı TV’lere bakıyorsanız, ekranın aydınlık bir odada ne kadar parlak göründüğüne dikkat edin.
 • En iyi fiyatı elde etmek için sezonluk satışlar (Kara Cuma gibi) ve fiyat dalgalanmaları için potansiyel akıllı TV’nizi izleyin.
 •  
Kaynak:https://www.lifewire.com/choosing-a-smart-tv-5204720 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir