AI’nın yardımıyla kişiselleştirilmiş bir şiir oluşturun
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

AI’nın yardımıyla kişiselleştirilmiş bir şiir oluşturun

0

POEMPORTRAITS AI ve insan işbirliğinin sınırlarını deneyen bir şiir, tasarım ve makine öğreniminin bir kombinasyonu olan çevrimiçi bir kolleksiyondur. Bir POEMPORTRAIT, AI tarafından oluşturulan benzersiz bir şiirle kaplanmış kendi portrenizdir. 

Bugünden başlayarak, kendinizinkini yaratabilir ve gelişen kolektif şiire katkıda bulunabilirsiniz.

POEMPORTAIT‘inizi oluşturmak için, g.co/poemportraits adresine gidin . Oraya vardığınızda, seçtiğiniz bir kelimeyi bağışlamanız ve kendi resminizi çekmeniz istenecek.

Bağışladığınız her kelimeon dokuzuncu yüzyıl şiirinin milyonlarca kelimesiyle eğitilen bir algoritma ile orijinal şiir çizgileri olarak genişletilecektir.
Ardından, orijinal şiir çizgilerinizle aydınlatılan yüzünüzden benzersiz bir POEMPORTRAIT alacaksınız. Tüm şiir çizgileri daha sonra sürekli gelişen, kolektif bir şiir oluşturmak için birleştirilir.

POEMPORTRAITS’in arkasındaki teknolojiyi oluşturmak için Google Arts & Culture Lab ve Ross Goodwin ile işbirliği yapıldı. Ross, 19. yüzyıl şairlerinin yazdığı 25 milyondan fazla kelimeyi okuyarak şiir yazmayı öğrenmek için bir algoritma geliştirmiştir. Tahmini metin gibi biraz çalışır: varolan ifadeleri kopyalamaz veya elden geçirmez, ancak karmaşık bir istatistiksel model oluşturmak için eğitim materyalini kullanır. Sonuç olarak, algoritma, üzerinde eğitildiği şeyin tarzını taklit eden orijinal ifadeler üretir.

Ortaya çıkan şiirler şaşırtıcı derecede dokunaklı ve diğer zamanlarda saçma olabilir. Ve bu projenin özü olan makine tarafından üretilen metinde kişisel rezonansı aramamız ve bulmamızın derinden insani yolu. Shoshana Zuboff’un “bilgi medeniyeti” üzerine yazmasından ilham aldım – “Dijital gelecek bizim evimizse, o zaman biz yapmalıyız” diyor.
İşte benim POEMPORTRAIT‘im; bağışlamayı seçtiğim kelime “yakınsama” ydı.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap