Adobe’nin Yeni Yapay Zekâ Modeli Firefly ile Artık Videoları Düzenleyebileceksiniz!
  1. Ana Sayfa
  2. Yapay zeka

Adobe’nin Yeni Yapay Zekâ Modeli Firefly ile Artık Videoları Düzenleyebileceksiniz!

0

Adobe, yakın zamanda duyurduğu üretken yapay zekâ modeli Firefly’ın yalnızca görsel oluşturmanın ötesine geçeceğini duyurdu. Şirkete göre Firefly, video uygulamalarına gelecek ve kullanıcıların düzenleme yapmasını kolaylaştıracak.

ABD merkezli teknoloji devi Adobe, geçtiğimiz ay Firefly isimli modelini duyurarak üretken yapay zekâ yarışına katılmıştı. Geçtiğimiz haftalarda ise belli kullanıcılara sunulan aracın, bazı kusurları bulunsa da görsel üretmede başarılı görünüyordu.

Şimdi ise Firefly hakkında oldukça önemli bir gelişme yaşandı. Şirket, ilk amacı görsel üretmek olan yapay zekâ modelinin kapsamını görsellerin ötesine taşıyacağını duyurdu. Buna göre Firefly, Creative Cloud video ve ses uygulamalarına gelecek.

Firefly, video üretmek için değil videoları düzenlemek için kullanılacak

Ancak aracın kullanımının düşündüğünüz gibi olmayacağını söylemek gerek. Firefly, video üretmek yerine kullanıcıların videolarını daha kolay düzenlemesini sağlamak için gelecek. Yani birkaç kelimelik bir komut ile renkleri düzenleme, müzik veya ses ekleme, logo veya yazı ekleme ve daha birçok işlevi yerine getirmek mümkün olacak.

Adobe tarafından paylaşılan görüntü, yapay zekâ aracının nasıl kullanılacağını bizlere gösteriyor. Dürüst olmak gerekirse bu özellik, yukarıda gördüğünüz “yüzü parlaklaştır” gibi oldukça kısa komutlarla kullanıcıların çok işine yarayacağa benziyor.

Öte yandan Firefly ile birlikte videolara koyulabilecek özel sesler ve müzikler oluşturmak da mümkün hâle gelecek. Ayrıca kullanıcıların, tam olarak ne istediklerini söyleyerek altyazı ve logo gibi şeyleri de oluşturabileceği görülüyor.

Ancak yapay zekâyla gelen en büyük özellik bunlar değil. Adobe, Firefly’ın senaryoları okuyarak onları otomatik olarak görselleştirmesini de sağlamayı planlıyor. Yani yukarıda gördüğünüz gibi,  yapay zekâ yoluyla bir hikâyeyi görsel taslaklara (storyboard) taşımak mümkün olacak. Bu tarz şeyleri yapmak çok zaman alıcı olduğundan, özelliğin kullanıcılar için çok yararlı olabileceğini söylemek mümkün.

Adobe, şimdilik Firefly’ın yeni kullanımları için yalnızca kendi demolarını gösterdi. Geniş çapta çıktığında ne kadar iyi çalışacaklarını bilemiyoruz; ancak umut verici olduklarını söyleyebiliriz. Şirket, kesin bir tarih vermemekle birlikte Firefly’ın “yakında” video uygulamaları için geleceğini de ekledi.

Kaynak:https://techcrunch.com/2023/04/17/adobe-brings-firefly-to-its-video-tools/
 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap