Adalet sisteminde yeni dönem: Dijital mahkemeler geliyor!
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Adalet sisteminde yeni dönem: Dijital mahkemeler geliyor!

0

 Son dönemlerde yaptığı dijital yeniliklerle gündeme gelen e-Devlet, mahkemelere devrim niteliğinde bir yenilik getiriyor! İşte detaylar…

Türkiye‘nin dijital gelişimi tüm hızıyla devam ediyor. Bu konuda atılan en önemli adım ise kuşkusuz e-Devlet. Son olarak platformdan sunulan hizmetler çok daha kapsamlı bir hal alıyor. Bir süre önce sistem üzerinden isim ve soyisim değiştirme imkanı sağlandığını duyurmuştuk.

Şimdi ise platform, oldukça ilginç bir özellik kazanıyor. Özellikle pandemi döneminde ciddi derece aksayan adalet sistemi, e-Devlet ile dijitalleşiyor. Geleneksel mahkemeler e-Duruşma teknolojisi ile bütünleşiyor. İşte ayrıntılar

e-Devlet üzerinden aynı anda 1400 duruşma gerçekleşecek

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, bugün resmi Twitter hesabından e-Devlet‘in sağlayacağı yeni fonksiyon hakkında bir paylaşım yaptı. Son dönemlerde sağlanan birçok dijital işlem olanağının ardından, şimdi e-Duruşma teknolojisinin kullanıma açıldığını duyurdu. Servis, bugünden itibaren tüm illerde aktif olacak.

 

e-Duruşma teknolojisi, avukatlara bulundukları yerden sesli ve görüntülü bir şekilde Hukuk Mahkemesi duruşmalarına katılım olanağı sağlayacak. Bakanlık mühendisleri tarafından geliştirilen bu yeni sistem, avukatların 1400 hukuk mahkemesine bağlanmasını mümkün hale getirecek. Yani aynı anda 1400 duruşmaya kadar hizmet verilebilecek.

e-Duruşma nasıl çalışıyor?

Avukatların öncelikle UYAP Avukat Portalı ya da CELSE Mobil Uygulaması Duruşma Sorgula uygulamaları içerisindeki menülerden sorgulama yapması gerekiyor. Bunun ardından e-Duruşma sisteminin kuruluna ve kurulun aktif olan mahkemelerine bir e-Duruşma talebi gönderilecek. Talep, başkan ya da hakim tarafından değerlendirilip onaylandıktan sonra talepte bulunan avukat, duruşma saati gelince mahkemeye sesli ve görüntülü olarak bağlanabilecek.

Duruşma saati geldiğinde UYAP Avukat Portalı ya da CELSE üzerinde Duruşma Sorgulama menüsünde avukatın katılacağı duruşmaya ait bir ”Duruşmaya Katıl” butonu bulunacak. Bu, duruşma talebinin kabul edildiği ve avukatın e-Duruşma‘ya katılabileceği anlamına geliyor. Ayrıca avukatlar, bu iki uygulama üzerinden kendi mahkemelerinin kaçıncı sırada olduğunu ve önlerinde kaç duruşma olduğunu görebilecekler.

e-Duruşma sistemine katılabilmek için bazı gereksinimler de var. en az 8Mbit ortak kullanım olmayan bir internet bağlantısı gerekiyor. Ayrıca avukatların, mikrofon, kamera, Windows 10 işletim sistemine sahip bir bilgisayar ve Google Chrome‘un güncel versiyonuna sahip olmaları şart. Bu gereksinimlerin hepsine sahip avukatlar, kolaylıkla e-Duruşma’ya katılabilirler.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap