Acil Durumlarda Kullanılacak Aşı Onayı Alabilir

İki Firma, 11 Bin Kişi Üzerinde Denenen Aşılar İçin Onay Almaya Hazırlanıyor

İki Firma, 11 Bin Kişi Üzerinde Denenen Aşılar İçin Onay Almaya Hazırlanıyor

İki Firma, 11 Bin Kişi Üzerinde Denenen Aşılar İçin Onay Almaya Hazırlanıyor

Biontech ve Pfizer’ın üzerinde çalıştığı koronavirüs aşılarının acil durumlarda kullanabilmek için onay alabileceği açıklandı. İki firma, acil durumlarda kullanım için önümüzdeki ekim ayında onay alabileceklerini ifade ediyor.

2019 yılının sonlarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs, kısa sürede dünya geneline yayılarak pandemi hâlini almıştı. Virüsün patlak vermesinin üzerinden 8 ayı aşkın bir süre geçmişken dünyanın dört bir yanındaki aşı çalışmaları hâlen devam ediyor. Bu kapsamda ilk olarak Rusya, kendi üretimi olan Sputnik V aşısını geçtiğimiz günlerde duyurmuştu.

Bununla birlikte bir süredir bu konuda çalıştıkları bilinen Biontech ve Pfizer’ın üzerinde çalıştıkları koronavirüs aşılarının, yaklaşık 11 bin kişi üzerinde denendiği bilgisi paylaşıldı. Pfizer ve Biontech, acil durumlarda kullanabilmek için ekim ayında onay alabileceklerini belirtiyor.

Aşılar, yaklaşık 11 bin kişi üzerinde denendi:

Geçtiğimiz günlerde Endonezya ve Çin, 3. aşama klinik çalışmaları süren bir Covid-19 aşısı için iş birliği anlaşması imzalamıştı. Bununla birlikte virüsün çıkış noktası olan Çin’de 8 aşı adayının klinik denemeleri devam ediyor. Bu aşılardan 4’ü birinci, 4’ü ikinci aşamada insanlar üzerinde test ediliyor.

Rusya ise ürettiği Covid-19 aşısı Sputnik V’i ülkede 40 bin kişi üzerinde denemeyi planlıyor. Sadece iki aylık bir çalışma sonrası ortaya çıkan Sputnik V ile ilgili hâlâ cevaplanmayan birçok nokta bulunuyor ve dünya bu aşıya şüpheyle yaklaşıyor.

kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/iki-firma-acil-durumlarda-kullanilmasi-icin-asilarinin-onay-alabilecegini-acikladi-6000514/

 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Netflix’in kötüye kullanım nedeniyle Türkiye’den kaldırdığı 30 günlük ücretsiz deneme üyeliği, ücretsiz olmasa da çok uygun bir fiyat karşılığında yeniden getirildi. Netflix’i 30 gün boyunca denemek isteyenler, yalnızca 0,20 TL, 1,99 TL gibi farklı fiyatlara sahip olabilirler.

Netflix, Türkiye’de 30 Günlük Deneme Süresini Tekrar Açtı

Yeni Yönetmelik, İkinci El Arabaların Fiyatını Düşürmeye Yetmedi

Yeni Yönetmelik, İkinci Eldeki Fiyatları Düşüremedi