ABD’li Çift, Metaverse’te Sanal Düğün Gerçekleştirdi
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

ABD’li Çift, Metaverse’te Sanal Düğün Gerçekleştirdi

0

Metaverse Çılgınlığı Devam Ediyor: ABD’li Bir Çift Sanal Bir Düğünle Evlendi

Birçok insan, son zamanlarda oldukça popüler olan Metaverse’e dahil olmaya çalışıyor. Şimdi de ABD’li bir çift, Metaverse üzerinden sanal bir düğün gerçekleştirerek evlendi.

Son zamanlarda Metaverse kavramı oldukça popüler olmuş durumda. ‘İnternetin geleceği’ olarak nitelendirilen bu kavram, sanal alanların birleştirilmesiyle oluşturulan kolektif bir dijital evren anlamına geliyor. Birçok teknoloji devi de gelecekte oldukça yaygın olması planlanan Metaverse’e milyarlarca dolar yatırım yapıyor ve bu konu hakkındaki hamlelerini artırıyor.

Facebook’un uğruna adını değiştirdiği Metaverse’ün yalnızca şirketler tarafından ilgi gördüğünü söylemek yanlış olur. Sizin, bizim gibi birçok insan da hızla artan Metaverse çılgınlığında yerini almaya başladı. ‘Sanal bir yat’a 650.000 dolar gibi bir uçuk bir ücret ödedi. Şimdi ise daha ilginç bir olayla karşı karşıyayız. ABD’de bulunan bir çift, Metaverse üzerinden düğün yaparak evlendi.

Düğün için avatarlar oluşturuldu

eXp Reality isimli şirkette çalışan 52 yaşındaki Traci Gagnon ve 60 yaşındaki Dave Gagnon, sanal bir düğün düzenleyerek tarihe geçti. Öncelikle bu çiftin ilk tanışmasından bahsedelim. Çift bundan 6 yıl önce, çalıştıkları şirket tarafından düzenlenen sanal bir etkinlikte tanıştı. Virbela isimli sanal etkinlik düzenleyen bir platform yardımıyla tanışan Gagnon çifti, 2019 yılında da nişanlandı. Daha sonra ise COVID-19 salgını devreye girdi ve çiftin düğün planları zarar gördü.

Bunun ardından Virbela’nın sahibi olan eXp Reality’nin Başkanı Jason Gesing,  ikilinin aklına Virbela üzerinden sanal bir düğün gerçekleştirme fikrini soktu. Zaten COVID-19 salgını sebebiyle düğün benzeri aktivitelerin Zoom gibi platformlardan yapıldığını görüyorduk; ancak sanal bir alan üzerinden düğün yapan ile daha önce karşılaşmamıştık.

Düğün, ‘hibrit’ bir şekilde gerçekleştirildi

Çift, 4 Eylül 2021 tarihinde birer avatar oluşturdu ve düğünlerini Virbela tarafından oluşturulan bir sanal alan üzerinden gerçekleştirdi. Düğüne katılan davetliler de Virbela programını bilgisayarına indirerek kendi avatarlarını oluşturdu ve etkinliğe katıldı. Buna ek olarak The New York Times, sanal düğünün gerçek düğünle aynı anda gerçekleştiğini, bu sayede de COVID-19 sebebiyle etkinliğe fiziksel olarak katılamayanların sanal düğüne katılabildiğini aktardı.

Gerçekleştirdikleri ‘hibrit’ düğün için oldukça mutlu olduğunu belirten Traci Gagnon, herkesin düğüne katılabilmesinin harika bir olay olduğunu ifade etti ve bir de şaka yaptı: “Metaverse gelini olmanın birçok avantajı var. Bunlardan biri de avatarınızın saçının hiç bozulmaması.”

Uzmanlara göre bu tarz talepler gelecekte daha da artacak. Dijital düğünler için planlama yapan şirketin kurucusu Sandy Hammer da bu durumla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Eğer gerçekten farklı bir şey yapmak istiyorsanız, Metaverse bu istekleriniz için uygun olabilir. Hatta bu sanal alanlar sayesinde bir gün uzayda bile düğünlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Kaynak:https://www.nytimes.com/2021/12/08/fashion/metaverse-virtual-wedding.html.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir