ABD, Kendi çıkarları için, Rus Antivirüs Şirketi Kaspersky’i ‘Tehdit’ İlan Etti
 1. Anasayfa
 2. Genel

ABD, Kendi çıkarları için, Rus Antivirüs Şirketi Kaspersky’i ‘Tehdit’ İlan Etti

1

ABD, Rusya Merkezli Siber Güvenlik Şirketi Kaspersky’i ‘Ulusal Güvenlik Tehdidi’ İlan Etti

ABD Federal İletişim Kurulu (FCC), yaptığı açıklamalarla Kaspersky Lab. şirketinin ‘ulusal güvenlik tehdidi’ olarak belirlendiğini duyurdu. Bu açıklama da ABD’li düzenleyicinin ilk kez bir Rus şirketini güvenliği tehdit eden şirketler listesine sokmasını sağlayarak kayıtlara geçti. Ayrıca şirket, 2017’de de ABD’den sert bir kısıtlama almıştı. O yıl verilen bir başkanlık emri, siber güvenlik devine ait ürünlerin ABD hükümeti ve kurumları tarafından kullanılmasını yasaklamıştı.

Cuma günü güncellenen liste, FCC’nin ‘ABD’nin ulusal güvenliğine kabul edilemez bir şekilde tehdit oluşturan’ şirketleri içeriyor. Ayrıca yapılan açıklamalarda listeye Kaspersky dışında Çinli telekomünikasyon şirketleri China Mobile ve China Telecom’un eklendiği de ifade edildi. Listede ZTE ve Huawei gibi başka dev şirketlerin bulunduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

FCC’nin başındaki isim Brendan Carr da yaptığı açıklamalarda, “FCC, ulusumuzun iletişim ağı güvenliğini sağlamada kilit bir rol oynuyor. Kapsamlı listemizi güncel tutmak da bu konuda bize yardımcı oluyor” ifadelerini kullandı ve yeni kararla ilgili şunları söyledi: “ABD’nin çıkarlarına zarar verecek olan, ağlarımıza casusluk yapmaya çalışan Çin ve Rusya destekli üç kuruluşu bu listeye eklemek oluşan tehditlerden korunmamızı sağlayacak”

😆😆😆 : Güldürme ya… Tek taraflı bir karar bencilliktir, karalamadır. Sonra ne derler…

Kaspersky ise yaptığı açıklamalarda bu karar hakkında duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi. Rus şirket, listeye alınmalarının teknik değerlendirmeler yerine siyasi değerlendirmeler sonucu alındığını belirterek hem FCC hem de diğer ABD’li düzenleyiciler ile endişeleri gidermek için işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

 

Kaynak:https://appleinsider.com/articles/22/03/26/fcc-calls-russian-kaspersky-lab-a-national-security-risk.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Rus olmakla Kaspersky şirketi kötü oldu diy mi? ABD ilginçsin ya…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir