830 milyon yıllık organizmalar bulundu: Ve canlı olabilirler
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

830 milyon yıllık organizmalar bulundu: Ve canlı olabilirler

0

Tarihi tuz kristalleri içerisinde, 830 milyon yıllık mikro organizmalar bulundu. Şaşırtıcı olansa, bu organizmaların halen canlı olabileceği ihtimali…

Etkileyici bir keşif ile Eski Dünya’daki yaşamı anlamak için yeni bir potansiyel kaynak ortaya çıkarıldı.

Bir jeolog ekibi, 830 milyon yıllık geçmişe sahip kaya tuzu kristallerinin içerisinde kalmış prokaryotik ve alg yaşamının küçük kalıntılarını buldu. Kaya tuzu içerisinde bulunan bu mikro kalıntılar, şu anda su bulundurmayan eski, tarihi tuzlu su ortamlarının araştırılması için yeni bir olasılık daha sunuyor ve hatta bu organizmaların bazılarının hayatta kalmış olmalarının mümkün olduğu söyleniyor.

Bunların yanı sıra bu etkileyici araştırma, Dünya’daki tarihi yaşamın yanında, Mars gibi diğer gezegenlerdeki geçmiş yaşam izlerinin araştırılması için de heyecan verici bir ihtimal sunuyor.

Şu ana kadar gördüğümüz tarihi mikrofosillerin büyük bir kısmı killi yapraktaşı katmanları gibi kaya oluşumlarına bastırılmış bir şekilde bulunuyordu ve tuz, organik malzemeyi aynı şekilde koruyamıyor. Bunun yerine tuzlu su ortamında oluşan kristaller içerisinde ufak miktarlarda sıvı kalabiliyor. Bu kalıntı su parçacıkları, tuzun kristalleştiği ortam hakkında suyun sıcaklığı, kimyasal yapısı ve hatta atmosfer basıncı gibi oldukça önemli bilimsel veriler verebiliyor.

 

Ayrıca bu bulgular sadece denizlerde ve tuz göllerinde kullanılabilir olmayacak. Örneğin Avusturalya’nın orta bölgesi şu anda bir çöl olsa da, çok eski zamanlarda tuzlu bir denizdi ve bu yüzden bol miktarda tuz kristali bulunabiliyor.

Avusturalya’daki Browne Oluşumu’na benzer bir şekilde kristallerin bulunabildiği Mars üzerinde de bu araştırmanın önemli etkileri olabilir. Bu araştırma ile, örnekleri yok etmeden veya bozmadan organizmaların tanımlanabildiği kanıtlanmış oldu ve bu da hem kendi tarihimizi, hem de diğer gezegenlerin tarihini çok daha iyi bir şekilde anlamamıza yardımcı olacaktır. Ayrıca bu mikro organizmaların yüz yıllarca yaşamaya devam etmiş olma ihtimali de pek çok açıdan önemli görünüyor.

Kaynak:https://news.dayfr.com/technology/613572.html.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir