8 Dakikada Kuruluyor: Gelecekte Yaygınlaşması Düşünülen Bu “Yeni Nesil Prefabrik Evler”, Afetlere Karşı da Dirençli
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

8 Dakikada Kuruluyor: Gelecekte Yaygınlaşması Düşünülen Bu “Yeni Nesil Prefabrik Evler”, Afetlere Karşı da Dirençli

0

 

Yaşanan son depremler ile özellikle barınma sorununun ne denli büyük bir problem olduğunu ne yazık ki görmüş olduk. Kolay ve hızlı kurulan kompakt evlerin birçok ailenin barınma ihtiyacını karşılayacağı gerçeğine dayanarak sizlere 8 dakikadan kısa sürede kurulan mobil evler ile ilgili bir rehber hazırladık.

Prefabrik evler, sağladığı birçok avantaj sebebi ile son zamanlarda oldukça ilgi görmekte. Sağlam, modüler ve portatif olan prefabrik evlerin bir üst versiyonları; bir İngiliz şirketi tarafından piyasaya sürülmüştü.

Söz konusu evler hem hızlı hem de kolay kurulumu sayesinde sadece keyfi bir ev olarak değil, deprem gibi doğal afetler ve acil durumlar sırasında hızlı ve kolay kurulacak birer barınma opsiyonu da sunabilecek bir ürün olmasının yanı sıra farklı amaçlarla da kullanılabilir.

Kompakt bir kutu halinde gelen bu evler, bir tuşa bastıktan sonraki 8 dakika içinde otomatik olarak içinde yaşanılabilecek bir ev haline gelebiliyor.

prefabrik ev

Evin içerisindeki eşyalar sabitlenmiş olduğu için kurulum eşyalar ile gerçekleşiyor ve kurulum tamamlandıktan sonra, yani 8 dakika içinde, yaşanılabilir bir ev ortaya çıkıyor. Bu süreç tersine çevrilebiliyor. Yani kurulmuş olan bir ev yine aynı süre içerisinde kapatılabiliyor.

Kurulum için herhangi bir kişiye ya da kuruma duyulan ihtiyacı ortadan kaldırarak süreci verimlileştiriyor.

portatif ev

Otomatik olarak kurulabilmesi sebebi ile kurulum için bir ustaya ya da vinç gibi bir araca duyulacak ihtiyaç ortadan kalmış oluyor. Hızlı kurulan ve kompakt bir ürün olması sebebiyle istenildiğinde hızlıca bir noktadan diğer noktaya taşımak mümkün.

Kurulum süreci tam olarak nasıl oluyor?

Kurulum esnasında taşıma boyutunun 3 katı kadar genişliyor.

prefabrik ev nakliyesi

Örneğin nakliye esnasında 9 metre uzunluğunda, 2,44 metre genişliğinde ve 2,98 metre yüksekliğinde bir kutu olarak gelen “TF-64” modeli, kurulum sonrasında 64 m² yaşam alanına ek olarak 30 m² depolama alanı sunmaktadır.

Eve dair her şey, isteğe bağlı olarak tasarlanabiliyor.

değişik yapıda bir prefabrik ev

Eklenecek parçalar ile yaşam alanı bölünerek yeni yaşam alanları yaratılabiliyor ya da merdiven teras ve benzeri gibi alanlar eklenebiliyor ve farklı mimari yapılar oluşturulabiliyor.

Ev, elektrik ve su sistemi bağlantıları mevcut bir şekilde geliyor. İsteğe bağlı olarak su arıtma sistemi, güneş paneli ve benzeri gibi her türlü ekleme; evlerin portatif doğasını bozmayacak şekilde eklenebiliyor.

Yapılacak eklemeler ile istenilen her amaçla kullanılabilir.

prefabrik market

Bu evler isteğe bağlı olarak, aynı markaya ait diğer yapılar ile birleştirilebiliyor. Evlerin ek yapılarak genişletilebilir olması, farklı amaçlar için kullanılabilmesine de olanak tanıyor.

Örneğin, keyfi ve ticari kullanıma ek olarak özellikle afetler gibi acil durumlarda mobil bir hastane olarak kullanılabilmesi, aslında ürünün ne kadar faydalı olabileceğinin bir göstergesi.

Evlerin ömrü, ortalama bir prefabrik ev ile aynı.

prefabrik plaj evleri

Evlerin ömrünün 30 ile 100 yıl arasında olduğu belirtiliyor.

Peki bu evlerin fiyatı ne kadar?

prefabrik ev

Evlerin fiyatı $130.000’dan başlamaktadır ve yapılacak eklemelere göre bu fiyat değişebilir. İlgili markanın sitesinde fiyatın 1 sq. ft (0.09290304 m²) alan için 350 ila $400 arasında olduğu ve evlerin farklı ülkelere gönderilebildiği belirtilmiştir.

Söz konusu evler şu anda üretim öncesi aşamada olduğu için, ilgilenen kişiler ilgili markanın bekleme listesine kaydolarak bu evlere sahip olma konusunda ilk adımı atabilirler. 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir