700 Milyon Linkedin Kullanıcısının Verisini Çalan Hacker: Eğlence Olsun Diye Yaptım

700 milyondan fazla Linkedin kullanıcısının verisini ele geçirerek satışa çıkaran hacker, saldırıyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Kendisini “Tom Liner” olarak isimlendiren hacker, Linkedin’e yönelik saldırıyı “eğlence olsun diye” yaptığını belirtiyor.

700 milyondan fazla Linkedin kullanıcısının verisini ele geçirerek satışa çıkaran hacker, saldırıyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Kendisini "Tom Liner" olarak isimlendiren hacker, Linkedin'e yönelik saldırıyı "eğlence olsun diye" yaptığını belirtiyor.

700 milyondan fazla Linkedin kullanıcısının verisini ele geçirerek satışa çıkaran hacker, saldırıyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Kendisini “Tom Liner” olarak isimlendiren hacker, Linkedin’e yönelik saldırıyı “eğlence olsun diye” yaptığını belirtiyor.

Dünyanın en büyük profesyonel yaşam odaklı sosyal medya platformu Linkedin’in 700 milyondan fazla kullanıcısının verilerinin çalındığından bahsedilmişti. Verileri çalan hacker, bunları bir hack platformu üzerinden satışa çıkarmıştı. İşte şimdi, bu hackerın konuyla ilgili yaptığı bazı açıklamalar gün yüzüne çıktı. Az sonra okuyacaklarınız, internet dünyasındaki varlığınızı sorgulatacak türden.

Edinilen bilgilere göre Linkedin’deki 700 milyondan fazla kullanıcının verisini çalan hacker, kendisini “Tom Liner” olarak isimlendiriyor. Bilgisayar korsanının nerede yaşadığı ve kim olduğu gibi bilgiler ise bilinmiyor. Hacker, Linkedin kullanıcılarının verilerini yalnızca “eğlence olsun diye” çaldığını söylüyor. Üstelik bu verileri 5.000‘er dolardan sattı.

Tom Liner, verileri satın alan kişilere “mutlu müşteriler” lakabını taktı
Linkedin hırsızı tarafından yapılan açıklamalara göre çalınan veriler, birden çok kişiye satıldı. Bu satışlardan memnun olduğunu belirten bilgisayar korsanı, 700 milyon kullanıcının verisini satın alan kişiler için “mutlu müşteriler” diyor. Müşterilerinin bu verilerle ne yapacağına dair bir açıklamada bulunmayan hacker, çalınan verilerin kötü amaçlı bilgisayar korsanları tarafından kullanılıyor olabileceğini söylüyor. Ancak bu durum, Liner’ın pek de umurunda değil. Zira hacker, geçimini bu sayede sağlıyor.

Bu arada, Tom Liner’ın tek saldırısı, Linkedin değil. Aynı bilgisayar korsanı, Facebook’ta yaşanan bazı büyük veri sızıntılarının da baş aktörüymüş. Bu denli büyük veritabanını nasıl oluşturduğunu da anlatan hacker, Facebook’ta öğrenip kullandığı teknikleri Linkedin’de de yaptığını belirtiyor. Kendisine çok güvenen hacker, BBC’ye verdiği demeçte kendisini kimsenin bulamayacağını söyleyerek, görüşmeyi “iyi eğlenceler” sözüyle sonlandırdı…

Kaynak:https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-57833644.

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Sunduğu donanım ve kaliteyle adından sıkça söz ettiren MSI, profesyonel iş hayatına yönelik bilgisayarları arasına da yenilerini katmaya devam ediyor. Şirketin piyasaya sürdüğü son bilgisayar modeliyse MSI Summit E13 Flip Evo. Bu yeni dizüstü bilgisayar, şık tasarımıyla gözleri üzerine çekmeyi başarırken aynı anda sunduğu performansla da bir hayli mutlu ediyor.

Kamp Çadırı Gibi Katlanan Dizüstü Bilgisayar: MSI Summit E13 Flip Evo

Microsoft, farklı cihazlarda kolayca kurulum yapılmasına olanak tanıyan yeni bulut bilgisayar sistemi Windows 365'i duyurdu. Windows 365, kullanıcılara 'bilgisayarlarını' diledikleri cihazda kullanma özgürlüğü sunacak.

Microsoft, Yeni ‘Bulut Bilgisayarı’ Windows 365’i Duyurdu