700 Milyon Linkedin Kullanıcısının Verisini Çalan Hacker: Eğlence Olsun Diye Yaptım
 1. Anasayfa
 2. Genel

700 Milyon Linkedin Kullanıcısının Verisini Çalan Hacker: Eğlence Olsun Diye Yaptım

0

700 milyondan fazla Linkedin kullanıcısının verisini ele geçirerek satışa çıkaran hacker, saldırıyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Kendisini “Tom Liner” olarak isimlendiren hacker, Linkedin’e yönelik saldırıyı “eğlence olsun diye” yaptığını belirtiyor.

Dünyanın en büyük profesyonel yaşam odaklı sosyal medya platformu Linkedin’in 700 milyondan fazla kullanıcısının verilerinin çalındığından bahsedilmişti. Verileri çalan hacker, bunları bir hack platformu üzerinden satışa çıkarmıştı. İşte şimdi, bu hackerın konuyla ilgili yaptığı bazı açıklamalar gün yüzüne çıktı. Az sonra okuyacaklarınız, internet dünyasındaki varlığınızı sorgulatacak türden.

Edinilen bilgilere göre Linkedin’deki 700 milyondan fazla kullanıcının verisini çalan hacker, kendisini “Tom Liner” olarak isimlendiriyor. Bilgisayar korsanının nerede yaşadığı ve kim olduğu gibi bilgiler ise bilinmiyor. Hacker, Linkedin kullanıcılarının verilerini yalnızca “eğlence olsun diye” çaldığını söylüyor. Üstelik bu verileri 5.000‘er dolardan sattı.

Tom Liner, verileri satın alan kişilere “mutlu müşteriler” lakabını taktı
Linkedin hırsızı tarafından yapılan açıklamalara göre çalınan veriler, birden çok kişiye satıldı. Bu satışlardan memnun olduğunu belirten bilgisayar korsanı, 700 milyon kullanıcının verisini satın alan kişiler için “mutlu müşteriler” diyor. Müşterilerinin bu verilerle ne yapacağına dair bir açıklamada bulunmayan hacker, çalınan verilerin kötü amaçlı bilgisayar korsanları tarafından kullanılıyor olabileceğini söylüyor. Ancak bu durum, Liner’ın pek de umurunda değil. Zira hacker, geçimini bu sayede sağlıyor.

Bu arada, Tom Liner’ın tek saldırısı, Linkedin değil. Aynı bilgisayar korsanı, Facebook’ta yaşanan bazı büyük veri sızıntılarının da baş aktörüymüş. Bu denli büyük veritabanını nasıl oluşturduğunu da anlatan hacker, Facebook’ta öğrenip kullandığı teknikleri Linkedin’de de yaptığını belirtiyor. Kendisine çok güvenen hacker, BBC’ye verdiği demeçte kendisini kimsenin bulamayacağını söyleyerek, görüşmeyi “iyi eğlenceler” sözüyle sonlandırdı…

Kaynak:https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-57833644.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir