1. Anasayfa
 2. Sosyal medya
0

Mavi tiklerin sadece Twitter Blue abonelerine özel olmasıyla onaylı hesaplar konusunda gerçeklik karmaşası yaşanan Twitter’da bu karmaşaya yönelik yeni bir çözüm geldi.

Eylül 2022’de resmen Elon Musk tarafından satın alınan Twitter, pek çok tartışmalı değişikliğe de ev sahipliği yaptı. Fakat bunların en başında aylar boyunca sürekli testlere tabi tutulan, Twitter’ı bir oyuncakmış gibi hissettiren mavi tik değişiklikleri yer aldı.

Mavi tik, tüm bu tartışmaların ardından artık sadece Twitter Blue abonelerine verilen bir rozete dönüştü (Elon Musk’ın sevdiği hesaplar haricinde). Bu durum gerçek onaylı hesaplarla parayla mavi tik alan hesapları ayırt etmeyi daha da zor hale getirmişken bugün, bu duruma yeni bir çözüm geldi.

Twitter’da hesapların mavi tik aldığı tarih artık görülebiliyor:

twitter

Twitter profillerine eklenen sadece bir satır ile hesapların güvenilirlik tartışmaları büyük oranda çözüme kavuştu. Artık bir hesabın ilk onaylandığı, yani ilk kez mavi tik aldığı tarih hesap sayfasında gözüküyor.

Bu bilgiye erişmek ise tartışmaların sürecek olmasına neden olacak bir şekilde sağlanıyor. Bir hesabın ne zamandan beri onaylı olduğunu öğrenmek isteyen kullanıcılar, o hesabın sayfasına girmek ve mavi tik rozetine tıklamak zorunda.

Tabii bu önlem Twitter anasayfasında sahte ile gerçek hesapları birbirinden ayırt etmemiz için yeterli değil. Ancak en azından bir yerlerden ipucu elde etme fırsatımız oldu.

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir