60 ülkeden internetin geleceği için dev anlaşma: Türkiye listede yok!😈
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

60 ülkeden internetin geleceği için dev anlaşma: Türkiye listede yok!😈

0

Dünya liderleri internet alanında bir dönüm noktası olarak kabul edilen “internetin geleceği” anlaşmasını imzaladı. 60 ülkenin imza koyduğu anlaşmada Türkiye’nin imzası bulunmuyor…

ABD ve İngiltere de dahil olmak üzere 60’tan fazla ülkeden Dünya liderleri, internetin geleceğini korumayı amaçlayan yeni bir anlaşmayı imzalamak için bir araya geldi. Beyaz Saray’a göre, İnternetin Geleceği Bildirgesi (Buradan PDF’ini indirip okuyabilirsiniz), şartlarını kabul eden ülkeler çevrimiçi yanlış bilgilendirme kampanyaları yürüterek veya insanları yasadışı bir şekilde gözetleyerek seçimleri baltalamamaya söz verdiğinden, çevrimiçi demokrasiyi güçlendirmeye yardımcı olacak.

Anlaşmaya imza koyan devletler aynı zamanda hem uygun fiyatlı hem de güvenilir internet hizmetleri sunmayı, hükümet kaynaklı kapatmalardan kaçınmayı ve internetin güvenliğini ve adil kullanımını teşvik etmeyi taahhüt ediyor.

 

Avrupa Komisyonu, önümüzdeki haftalarda diğerlerinin katılmasını beklediğini söylese de, şu anda 60 ülke bildirgeye imza koymayı taahhüt etti. Üst düzey bir ABD yetkilisinin yaptığı açıklamada, şaşırtıcı olmayan bir şekilde Rusya, Çin ve Hindistan bu anlaşmaya katılmayı kabul etmiyor. Bahsi geçen 60 ülke arasında Türkiye de yer almıyor…

Teknoloji devleri de anlaşmayı desteklediğini açıklıyor. Google, bir blog gönderisinde özel sektörün internet standartlarını belirlemede önemli bir rol oynaması gerektiğini belirtirken, Microsoft başkanı Brad Smith hükümetlerin internetin karşı karşıya olduğu küresel zorlukları kendi başlarına yönetemeyeceklerini açıkladı.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap