500TB Veri Depolayabilen Yeni Cam Diskler Geliyor!
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

500TB Veri Depolayabilen Yeni Cam Diskler Geliyor!

0

Cam yüzeye dayanan 5D optik depolama, uzun vadeli veri arşivleme için bir numaralı alternatif haline gelebilir!

Verilerin uzun yıllar boyunca sağlıklı korunabilmesi için halen teyp bant (LTO-8) kullanılırken, araştırmacılar, çok yakında onun yerini alabilecek yeni bir yöntem geliştirdiklerini duyurdu. 5D optik depolama olarak da anılan bu yeni yöntem, verilerin cam yüzeyde depolanmasına olanak tanıyor.

Araştırmacılar, silika camda hem hızlı hem enerji açısından yüksek yoğunluklu nanoyapılar üretmek için yeni bir lazer yazma yöntemi geliştirmişler. Bu nanoyapıların Blu-ray diskler dahil optik disk depolama teknolojisinden 10 bin kat daha yoğun olduğunu söylenirken, Southampton Üniversitesi’nden doktora araştırmacısı Yuhao Lei ise yaptığı bir basın açıklamasında, cam yüzeyde 5D veri depolamanın, uzun süreler güvenli depolama ihtiyacı olanların başvurabilecekleri bir yöntem olduğunu söylüyor.

Bulut depolamanın daha çok kısa süreli ya da daha çok geçici veriler için kullanılan bir depolama çözümü olduğunu söyleyen Lei, camda 5D veri depolama fikrinin ise; ulusal arşivler, müzeler, kütüphaneler ve özel kuruluşlar için daha uzun süreli veri depolaması için yararlı olabileceğine inandıklarını da dile getiriyor.

Kaynak:https://www.techeblog.com/5d-optical-storage-glass-disc/.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap