49 Milyon Instagram Kullanıcısının Gizli Bilgileri İnternet’e Düştü
 1. Anasayfa
 2. Genel

49 Milyon Instagram Kullanıcısının Gizli Bilgileri İnternet’e Düştü

0

Herkese açık ve şifresiz olarak saklanan bir veri tabanında Instagram ünlüleri, influencerları, “etki unsuru” marka hesaplarına ait 49 milyon kayıt bulundu.

Facebook ve Facebook’a bağlı servislerin ‘veri sızdırmaskandalları bitmek tükenmek bilmiyor. Kısa süre önce yüz milyonlarca kullanıcısının verilerini herkese açık sunucularda saklamasıyla eleştiri oklarını üzerine çeken Facebook, şimdi de on milyonlarca Instagram influencer‘ının verilerinin sızdırılmasıyla sosyal medya hakkında çok fazla konuşulacak gibi gözüküyor.

Amazon Web Servisleri’nde, içlerinde Instagram influencerlarının, ünlülerin ve marka hesaplarında bulunduğu 49 milyon kayıt içeren bir veri tabanı keşfedildi.

 
Asıl önemli konu ise bu veri tabanının herkese açık durumda olması. Öyle ki; söz konusu verilere erişmek için bir şifre girmeniz bile gerekmiyor!
Sızdırılan bilgiler içinde influencerların profil bilgileri, profil resimleri, takipçi sayıları, hesaplarının doğrulanmışlık durumu, bulundukları şehir ve ülke gibi bilgiler yer alıyor. 
 

Daha da önemlisi veriler arasında Instagram influencerlarının e-posta adresleri ve telefon numaraları da yer alıyor.Güvenlik araştırmacısı Anurag Sen’in veri tabanını keşfetmesinin ardından sahibinin Mumbai merkezli Chtrbox adlı şirket olduğu anlaşıldı. Bu şirket, influencerlar ile sponsorlu içerikler için iş birlikleri gerçekleştiriyor. Bu nedenle söz konusu veri tabanında influencerların sponsorlu içerik değerleri de bulunuyor.

Anlaşıldığı üzere Chtrbox, influencerların sahip oldukları takipçi sayısı, aldıkları etkileşimler ve hesaplarının onaylanıp onaylanmadığı gibi bilgileri göz önünde bulundurarak her hesap için bir sponsorlu içerik bedeli belirliyor. Şirketin böyle bir veri tabanı hazırlamasının nedeni ise müşterileri için elinde hazır bir ödeme planı bulunması.


TechCrunch, veri tabanında yer alan bilgileri kullanarak influencerlar ile iletişime geçti ve bilgilerin doğruluğunu onayladı. Chtrbox ise skandalın hemen ardından veri tabanını çevrimdışı hale getirdi. Şirket, influencerların telefon numaraları da dahil olmak üzere tüm bu özel bilgileri nereden elde ettiğini şu an için açıklamadı.
Facebook, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada söz konusu veri tabanında bulunan verilerin Instagram’dan mı yoksa farklı bir kaynaktan mı elde edildiğini araştırdıklarını, şu anda konu üzerinde incelemede olduklarını belirtti. Facebook, verilerin kaynağı için Chtrbox ile de iletişime geçtiklerinin altını çizdi.

Kaynak : https://techcrunch.com/2019/05/20/instagram-influencer-celebrity-accounts-scraped/

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir