1. Anasayfa
 2. Genel

30 yıldan uzun bir süre sonra, Paul Buchheit adlı bir Google mühendisi kendi e-posta deneylerini gerçekleştirdi

30 yıldan uzun bir süre sonra, Paul Buchheit adlı bir Google mühendisi kendi e-posta deneylerini gerçekleştirdi
0

E-posta 50 yaşında ve hala nerede @ bu ay 50 yıl önce Ray Tomlinson ilk e-postayı gönderdi. Bugün bildiğimiz şekliyle internet’in ne olacağına zemin hazırlayan sistem olan ARPANET üzerinde çalışan bir programcıydı. 

Mesajlaşma sistemini kendisine e-posta göndererek test etti ve daha sonra ilk notun muhtemelen “QWERTYUIOP ” gibi bir şey olduğunu söyledi.”

Bu atılımdan 30 yıldan uzun bir süre sonra, Paul Buchheit adlı bir Google mühendisi kendi e-posta deneylerini gerçekleştirdi. 2005 Yılında yayınlanan bir blog yazısındaPaul çözmeye çalıştığı sorunu anlattı:

“Benim e-posta bir karışıklık oldu. Önemli mesajlar umutsuzca gömüldü ve konuşmalar karmakarışıktı … e-postama her zaman ulaşamadım çünkü bir bilgisayarda sıkışmıştı ve web arayüzleri dayanılmaz derecede aksaktı. Ve bende spam vardı. Hem de çok.” Bu acı noktaları, Paul’u daha iyi bir sistem bulmaya motive eden şeyin bir parçası — Gmail.

Buchheit, Gmail’i kullanıcıların kendi mesajlarını kolayca aramalarını sağlayan tarayıcı tabanlı bir e-posta programı olarak oluşturdu. “Gmail ile e — postayı değiştirme fırsatım oldu-bana karşı değil, benim için işe yarayacak bir şey inşa etmek için.”Resepsiyonun nasıl olacağından emin değildi, ancak diğer Google kullanıcılarına bir beta yayınladığında daha fazlasını istediler.

Sonunda Gmail, 1 Nisan 2004’te halka açıldı.”Google Mesajı Alır, Gmail’i Başlatır“;

Arama işlevi yıldırım hızlıydı ve 1 GB depolama alanıyla geldi-zamanın geçerli gelen kutularından 500 kat daha fazla. Ama bu insanları şaka olmadığına ikna etmeye yetmedi. (Tarih – April Fool Günü-muhtemelen bununla bir ilgisi vardı.)

Lansman günü kaçırmalarına rağmen, Gmail tüketicileri kazandı ve Google’da yaptığımız çalışmaların merkezi bir parçası oldu. Ama Ray Tomlinson o @ işaretine basmamış ve hepsini 50 yıl önce başlatmamış olsaydı bunu asla yapamazdık. Kutlamak için, birkaç Google’cıdan en sevdikleri Gmail hacklerini paylaşmalarını istedik.

Laura Mae Martin, Yönetici Verimlilik Danışmanı

“Parlak yenileri geldiğinde eski e-postalara cevap vermek zor. Görevde kalmayı kolaylaştırmak için Erteleme ve Yıldızlı e-postalar ve farklı gelen kutusu ayarları gibi özellikleri kullanın.”

John Shriver-Blake, Gmail Kurumsal Kıdemli Ürün Müdürü


Gmail’de gizli modun hayranıyım. Mesajlardaki ve eklerdeki hassas bilgileri korumanıza olanak tanır ve gizli e-postayı alan kişinin iletememesini, kopyalayamamasını veya yazdıramamasını sağlar.”

Neena Kamath, Ürün Lideri, Gmail


“Gmail hakkında sevdiğim şey, yıllar içinde nasıl geliştiğidir. On beş yıl önce, Konuşma Görüşüne takıntılıydım! O zamanlar, tek bir konuyla ilgili tüm e-postalarınızı tek bir yerde bulundurmak daha önce yapılmamıştı ve bu bana çok zaman kazandırdı. Şimdi, Akıllı Cevap takıntılıyım. Bu sadece bana zaman kazandırmakla kalmıyor, aynı zamanda beni daha kibar kılıyor:)!”

Bao Lam, Pazarlama Müdürü, Gmail ve Sohbet


Gmail’de göndermeyi planlamak, garip anlarda e — postaları yakalarsam insanların gelen kutularını karıştırmadığım anlamına gelir; bu, çoğumuzun farklı zaman dilimlerinde çalıştığı durumlarda özellikle yararlıdır.”

Yukarıdaki açıklama da Google Gmail, e-posta’nın 50. yaşı hakkındaki yaşananları okudunuz. Konu hakkındaki düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz…

 
Kaynak:https://blog.google/products/gmail/email-is-50-years-old-and-still-where-its/.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.