28 bin yıllık mağara aslanı: Bıyıkları bile duruyor!
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

28 bin yıllık mağara aslanı: Bıyıkları bile duruyor!

0

Yakut ya’da bir fildişi avcısı mağara aslanı fosili buldu. Bilim insanları, fosilin 1-2 aylıkken öldüğünü ve 28 bin yıllık olduğunu gösterdi.

Sibirya permafrostunda (donmuş toprak) yaklaşık 28 bin yıllık bir mağara aslanı yavrusu bulundu. Yavru o kadar iyi korunmuş ki, bıyıklarının her birini halen seçmeniz mümkün. Araştırmacılar fosile ‘Sparta’ ismini verdi. Çalışma ekibi, fosilin muhtemelen şimdiye kadar ortaya çıkarılan en iyi korunmuş Buz Devri hayvanı olduğunu iddia etti.

 

Mağara aslanı fosilinin organları duruyor

Bilim insanları, Sparta üzerinde tarihleme analizi yaptı ve yavruyu son 2,6 milyon yılı kapsayan Kuvaterner dönemine ait buldu. Dişleri, derisi ve yumuşak dokusu buz sayesinde mumyalanmıştı. Organları bile sağlam duruyor! Bu muhteşem fosile ilişkin çalışma Quaternary‘de yayımladılar.

Sparta, Rusya’nın kuzeydoğusundaki Yakutya bölgesinde keşfedilen dördüncü mağara aslanı yavrusu oldu (Panthera spelaea). Fosili, 2018 yılında eski mamut dişlerini arayan Boris Berezhnev keşfetti. Semyuelyakh Nehri yakınında Sparta’yı bulmadan bir yıl önce, Berezhnev Sparta’ya 15 metre uzaklıkta başka bir mağara aslanı fosili de buldu. Bu fosile ise Boris adını verdiler.

İklim değişikliğinin permafrostu zayıflatması ile yünlü mamutların yanı sıra daha eski kalıntılar da ortaya çıkıyor. Son birkaç yılda Sibirya’da yaşayanlar yünlü gergedan, kurt, boz ayı, at, ren geyiği ve bizon çıkardı. Üstelik bunların bazıları 40 bin yıl öncesine dayanıyor.

 

Araştırmacılar, hem Boris hem de Sparta‘nın yaklaşık bir ila iki aylık olduğunu iddia etti. Boris’in kabaca 15 bin yıl daha yaşlı olduğunu tahmin ediyorlar. Boris ve Sparta genç mağara aslanları. Yani yaşlandıkça tüylerinin nasıl geliştiğini söylemek zor. Araştırmacılar, kulaklarının arkasındaki bazı koyu renklerin dışında, çoğunlukla sarımsı kahverengi kürkleri olduğunu söyledi. Eğer büyüselerdi, kürkleri soğuk Sibirya Kuzey Kutbu’nda kamufle olmaları için daha açık griye dönüşecekti.

Ekibin bir sonraki adımı hem Sparta hem de Boris’in tüm genomunu dizilemek. Ardından topladıkları bilgilerle yeni bir çalışmayı ortaya koyacaklar.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap