2024 Mini Cooper Duyuruldu: Artık Hem Elektrikli Hem de Daha Modern
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv

2024 Mini Cooper Duyuruldu: Artık Hem Elektrikli Hem de Daha Modern

0

 

Mini, 2024 model Cooper’ın tasarımını gösterdi. Yeni nesil Cooper, artık daha modern bir yapıya sahip olacak. Kesinleşmemiş olmakla birlikte; ikonik araç hem elektrikli hem benzinli versiyona sahip olacak.

Alman otomobil devi BMW bünyesinde çalışmalarını sürdürmeye devam eden Mini, yeni nesil Cooper‘ı nihayet duyurdu. Şu an için sadece dış tasarımını gördüğümüz otomobil, yakın bir gelecekte küresel lansman yapacak ve 2024 yılı itibarıyla da sürücülerle buluşmaya başlayacak. Peki yenilenen Mini Cooper nasıl görünecek?

Mini Cooper, oldum olası sade bir tasarım dilini benimsedi. Bu durum, yeni nesil otomobilde de kendini gösteriyor. Bu bağlamda; tasarım açısından devasa değişiklikler göremiyoruz. Ancak yeni nesil Cooper, daha da yuvarlatılmış hatlara sahip olacak. Açıkçası ikonik otomobil, bu haliyle çok daha modern görünüyor.

Karşınızda 2024 Mini Cooper

Aracın ön tasarımına baktığımızda, mevcut modellerde gördüğümüz motor havalandırma boşluğunun kaldırıldığını görüyoruz. Ayrıca far tasarımı genel hatlarıyla korunmuş olsa da dairesel yapının içerisine yatay çizgiler eklenmiş. Izgara çerçevesi ise önceki modellerden daha zarif.

3 kapı mini cooper

Mini’nin resmi açıklamasına göre bu otomobil, 3800 mm uzunluğa sahip olacak. Ancak marka, aracın dingil mesafesini artırdığını açıkladı. Bu da Mini Cooper’ın artık daha geniş iç hacme sahip olacağını gözler önüne seriyor. Dikkatli bakarsanız, aracın plastik çamurlukları da yerini gövde kaplamasına bırakmış durumda. Bu da modernizasyon parçasının bir sonucu. 

Mini Cooper

2024 model Mini Cooper’ın arka tasarımı, daha büyük değişiklikler görmüş durumda. Genelde dikdörtgen şeklinde tercih edilen stoplar, bu kez desenli ve kesik üçgen tasarımda. Bu tasarım, bagaj kapağındaki Cooper logosuna ev sahipliği yapan parça ile bir bütün haline getirilmiş durumda. Yeni nesil Mini Cooper, hiç de fena görünmüyor.

Mini Cooper

Yeni nesil Mini Cooper’ın dikkat çeken tasarım detaylarından bir tanesi de çok renkli yapısı. Tüketiciler, mevcut modellerde olduğu gibi yeni nesil Mini Cooper’da da sunulacak renk paletinde özelleştirme yapabilecekler.

Hem elektrikli hem benzinli motora sahip olacak

2023 Mini Cooper

*2023 Mini Cooper.

Henüz kesinleşmemiş olsa da 2024 Mini Cooper’da hem elektrikli hem de içten yanmalı versiyon bulunacak. İddialara göre elektrikli versiyonda 180 beygir gücü sunabilen tek elektrik motoru bulunacak. Bu motor, yaklaşık 400 kilometre menzil sunan 40 kWh’lık batarya ile eşleştirilecek. SE versiyonun ise yaklaşık 500 kilometre menzil sunacak bir bataryaya sahip olacağı iddia ediliyor.

Mini 3 kapı

*2023 Mini Cooper.

İçten yanmalı versiyon için büyük bir değişim beklenmiyor. Bu bağlamda; Mini çok büyük bir ihtimalle 2014 yılından beri satmakta olduğu 1.5 litrelik 3 silindirli ve 2.0 litrelik 4 silindirli motoru kullanacak. Ancak yeni nesil Cooper’ın motorunda bazı iyileştirmeler yapılacağı, bu iyileştirmelerle verimlilik ve performansın artacağı ifade ediliyor. Küresel lansman, tüm bu bilinmezleri ortaya çıkaracak.

Kaynak: https://www.autocar.co.uk/car-news/new-cars/new-mini-cooper-electric-unwrapped-ahead-2024-launch
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir