2023’te Bankalarda Çipli Kimlik Kartı Zorunlu Olacak: Eski Kimlikler Geçerli Sayılmayacak
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık ve Yaşam

2023’te Bankalarda Çipli Kimlik Kartı Zorunlu Olacak: Eski Kimlikler Geçerli Sayılmayacak

0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eski kimliklerin 1 Ocak 2023 itibarıyla bankalarda kullanılamayacağını açıkladı. Bankayla işi olan tüm vatandaşların, çipli kimlik kartı alması gerekecek.

Ankara Keçiören İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tüm vatandaşları ilgilendiren önemli bir açıklama yaptı. Bakan Soylu’nun açıklamasına göre vatandaşlar, 2023 yılı itibarıyla eski kimlik kartları ile banka işlemlerini gerçekleştiremeyecekler

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) ile ortak bir çalışma yürüttüklerini açıklayan Süleyman Soylu, bu çalışma kapsamında bankada işi olan tüm vatandaşların yeni kimlik kartı alması gerekeceğini söyledi. 

Eski kimliklerin, 31 Aralık 2023’e kadar yenilenmesi gerekiyor

İçişleri Bakanlığı, 2016 yılı itibarıyla çipli kimlik kartı uygulamasına geçti. Vatandaşlar, o gün bugündür mevcut kimlikleri ve bir adet biyometrik fotoğraf ile nüfus müdürlüklerine başvurarak, yeni kimlik kartı için süreci başlatabiliyorlar. Ancak hala eski kimlik kartlarını kullanan vatandaşlar mevcuttu. Artık bu vatandaşlar da yeni kimlik kartına geçiş yapmak zorunda kalacak gibi görünüyor.
 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap