2020’nin İlk Süper Ay’ı Önümüzdeki Hafta
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

2020’nin İlk Süper Ay’ı Önümüzdeki Hafta

0
2020’nin İlk Süper Ay‘ı Önümüzdeki Hafta Gerçekleşecek


Çıplak gözle gözlenebilecek en önemli gökyüzü olaylarından olan Süper Ay, yaklaşıyor. Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu ve en parlak görüneceği Süper Ay, 9 Şubat’ta gözlenebilecek.

Ay’ın Dünya’ya en yakın olacağı ve dolunayın her zamankinden daha parlak görüneceği Süper Ay, 9 Şubat tarihinde gerçekleşecek. Süper Ay, Şubat ayında gerçekleşeceği için bu gökyüzü olayına Kar Ayı da deniyor.

Süper Ay terimi, Ay’ın yörüngesinin Dünya’ya en yakın olacağı zamanları ifade etmek için 1979 yılında tanımlandı. Süper Ay, standart bir dolunaydan daha parlak ve daha büyük görünürler. Ay’ın büyüklük ve parlaklık düzeyi, bu gökyüzü olayının çıplak gözle izlenmesine izin verecek boyuta ulaşır.

Süper Ay sırasında Ay ile Dünya arasındaki uzaklık 360 bin 198 kilometreye kadar düşecek.

Süper Ay sırasında Ay ile Dünya arasındaki uzaklık 360 bin 198 kilometreye kadar düşecek. NASA, Süper Ay sırasında Ay’ın normalden 2 kat daha büyük, yüzde 30 daha parlak görüneceğini açıkladı.

2020 yılının ilk Süper Ay’ı en iyi ABD’nin batı yakasından ve Güneydoğu Asya ülkelerinden izlenebilecek. 9 Şubat’ta Türkiye’den ise Ay’ın yarısını Dünya’nın gölgesi kapatacak şekilde görünecek. Türkiye’den Süper Ay, 9 Şubat akşam saatlerinde izlenebilecek. 2020 yılında sonraki Süper Ay‘lar da da 9 Mart, 8 Nisan ve 7 Mayıs tarihlerinde gözlenebilecek.

kaynak: https://www.cnet.com/news/first-supermoon-of-2020-is-coming-this-weekend/

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir