1. Ana Sayfa
  2. Genel

2020 emlak vergisinden kimler muaf?

2020 emlak vergisinden kimler muaf?
0

Türkiye sınırları içinde yer alan gayrimenkuller için emlak vergisi ödeniyor. Peki 2020 yılında emlak vergisinde kimler muaf? 

Ödemeler ne zaman başlayacak? İşte tüm merak edilenler

Türkiye sınırları içerisinde bulunan gayrimenkuller için emlak vergisi ödeniyor. Emlak vergisi, belediyeler tarafından bina, arazi ve arsalar için tahsil edilen ve servete dayalı olarak alınıyor ve her yıl iki kere tahsil ediliyor.

İlk taksit ödemeleri 1 Mart’ta

Yılda 2 eşit taksit halinde ödenen emlak vergisi ödemeleri 1 Mart tarihinde başlayacak ve 1 Haziran tarihine kadar devam edecek. İkinci taksit ödemeleri ise 30 Kasım’da alınacak. Vergi mükelleflerinin bu tarihleri geçirmemesi gerekiyor.

Kimler vergi mükellefi?

Bina vergisini, binanın maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa binaya malik gibi tasarruf edenler ödeyebiliyor. Bir binaya paylı mülkiyet durumunda malik olanlar, hisseleri oranında mükelleflerden oluyor. Elbirliği mülkiyette malikler vergiden müteselsilen sorumlu tutuluyor.

Türkiye sınırları içinde yer alan gayrimenkuller için emlak vergisi ödeniyor. Peki 2020 yılında emlak vergisinde kimler muaf? Ödemeler ne zaman başlayacak? İşte tüm merak edilenler

2020 emlak vergisinde kimler muaf?

– Hiçbir gelir olmayan,
– Sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler,
– Gaziler,
– Engelliler,
– Şehitler,
– Dul ve yetimler,
– İşsizler emlak vergisi ödemiyor.

kaynak: https://emlakkulisi.com/2020-emlak-vergisinden-kimler-muaf/628352

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap