200 Milyondan Fazla Twitter Kullanıcısının Verilerinin Çalındığı ve Bedavaya Dağıtıldığı İddia Edildi: Twitter’dan Açıklama Geldi
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal medya

200 Milyondan Fazla Twitter Kullanıcısının Verilerinin Çalındığı ve Bedavaya Dağıtıldığı İddia Edildi: Twitter’dan Açıklama Geldi

0

 

 

Twitter’da 200 milyondan fazla kullanıcının bilgilerinin çalınıp bir hacker forumunda dağıtıldığı ortaya çıktı. Verilerin kullanıcıların e-postalarını içerdiği ifade edildi.

Son aylarda Elon Musk’ın başa geçmesinin ardından yaşananlar olaylar Twitter’ın herkesin diline dolanmasını sağlamıştı. Dev sosyal medya platformu Musk ile gündemde olsa da son zamanlarda bazı güvenlik ihlalleri de yaşıyordu. Bundan birkaç ay önce hackerların 5 milyondan fazla kullanıcının verilerini çaldığı ortaya çıkmıştı.

Şimdi ise yine benzer bir güvenlik ihlalinin yaşandığı bildirildi. Gelen bilgiler bu sefer etkilenen kullanıcı sayısının çok daha fazla olduğunu ortaya koyarak endişe yarattı. BBC’nin aktardığına göre siber suç firması Hudson Rock’tan Alon Gal, 200 milyondan fazla kullanıcının bilgilerinin çalındığını ifade etti.

Bilgilerin kullanıcıların e-posta adreslerini içerdiği söyleniyor

Çalınan bilgilerin 200 milyondan fazla Twitter kullanıcısının hesaplarını oluşturmak için kullandığı e-posta adreslerinden oluştuğu ifade ediliyor. Hâliyle bu durum da kullanıcılar arasında büyük endişe yaratıyor. Ayrıca bilgilerin bir hacker sitesinde bedavaya dağıtıldığı da gelen bilgiler arasında yer aldı. Gal da hesapların ‘phishing’ yöntemi ile hedef alındığını aktardı.

Tabii ki olayla ilgili kesin bir bilgi henüz yok. Ayrıca Twitter’dan bir açıklama gelmediğini ve genellikle bu tarz ihlallerin yinelenen, eski veya sahte bilgiler içerebildiğini de eklemeden geçmeyelim.  

Bleeping Computer ise verileri indirdiğini belirterek sızıntıyı doğruladı. Ünlü teknoloji sitesi, e-posta adreslerinin birçok Twitter profiline uyduğunu aktardı. Ancak, verilerin tamamının doğrulanmadığını, sızıntıda görülmeyen çok fazla kullanıcının da bulunduğunu ekledi. Ek olarak kopya verilerin de indirilen yer aldığı ifade edildi.

Buna ek olarak bir başka araştırmacı, birçok hesabın birden fazla verilerde görüldüğünü aktarırken, kopyası bulunmayan e-posta adreslerinin 100 milyondan fazla olduğunu da belirtti. Bu da sızıntının boyutunun hâlen oldukça büyük olduğunu ortaya koydu.

Konuyla ilgili Twitter tarafından açıklama geldi

Öte yandan ortaya atılan bu iddiaları araştırdıklarını söyleyen şirket, verilerin sistemlerindeki güvenlik açıklarından yararlanılarak elde edildiğine dair “hiçbir kanıt” bulamadığını söyledi. Twitter, ortaya çıkan iddiaların Aralık ayında ortaya atılan 400 milyondan fazla veri sızıntısının bir kopyası olduğunu öne sürdü. 

Şirket yaptığı araştırmaya dayanarak, “çevrimiçi olarak satılan verilerin Twitter sistemlerinin bir güvenlik açığından yararlanılarak elde edildiğine dair bir kanıt bulunmadığını” söyledi. “Veriler büyük olasılıkla farklı kaynaklar aracılığıyla zaten çevrimiçi olarak kamuya açık olan verilerin bir koleksiyonudur.” dedi.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap