1. Ana Sayfa
  2. Genel

100. Yılında Adım Adım Gelibolu 3D ile İncele

100. Yılında Adım Adım Gelibolu 3D ile İncele
+ - 0

Gelibolu

Birinci Dünya Savaşı, Çanakkale Muhabereleri için hazırlanmış fedakar ve kahramanlık hikayelerinin cereyan ettiği Gelibolu yarımadası için özel tasarlanmış 3D teknolojisi ile 360 Derece panoramik görüntüleri inceleyin. Gelibolunun 100. yıl kutlaması nedeni ile Google Google Türkiye resmi blogun da yayımlanan, birçok farklı ülke insanlarını bir araya getirerek barışın sembolü haline dönüşen Gelibolu’u Google Cultural Institute ve Street View’un 3D teknolojisi ile hazırlanmış 360 Derece panoramik görüntüleri izleyebelirsiniz. Tüm Kahramanlarımıza Allahtan rahmet dilerim.

Türkiye’ye ilk kez getirilen Trekker Teknolojisi ile 81 noktada adım adım kaydedilip dijital ortama aktarılan görüntüler. 

Proje kapsamında Arı Burnu’ndan Conk Bayırı’na, TürkYeni Zelanda ve İngiliz askerlerinin şehitliklerine kadar Gelibolu Yarımadası’nın her bir noktası ziyaret edilerek, 3D görüntü kalitesiyle online dünyaya aktarıldı. Ziyaretçiler 360 derecelik panoramik bakış açısı ile şehitlikleri, mezarlıkları ve anıtlarını görüntüleyebilecekler.


Bu özel coğrafyanın dijital ortama aktarılmasında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın yanı sıra, İngiliz Milletler Topluluğu Şehitlikler Komisyonu (Commonwealth War Graves Commission), Avustralya Büyükelçiliği ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği ile işbirliği yapıldı.
Kaynak : Google Türkiye Resmi Blog’u

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap