1 ayda 2 milyon WhatsApp kullanıcısı engellendi!

Gizlilik sözleşmesi nedeni ile kullanıcıların belirli bir kısmını kaybeden WhatsApp, 1 ayda 2 milyon kullanıcının hesabını engelledi.

Bu yılın başlarında gizlilik politikasında yaptığı değişiklikler nedeni ile hedef tahtasına koyulan, bunun üzerine kullanıcılarının belirli bir kısmını rakip uygulamalara kaptıran WhatsApp gündemden düşmüyor. Uygulama son olarak bir ayda 2 milyon kullanıcının hesabını engelledi.
400 milyon kullanıcısı olan Hindistan pazarını kapsıyor

Yaklaşık 400 milyon kullanıcısı ile WhatsApp’ın en büyük pazarı olan Hindistan‘da gerçekleşen bu durum, ülkenin yeni teknoloji yasası kapsamındaki ilk aylık raporunda ortaya çıktı. Buna göre WhatsApp’ın kuralları ihlal ettiği için Mayıs ve Haziran aylarında Hindistan’da toplamda iki milyondan fazla hesabı engellediği belirtilirken, bu durumun nedeni ise kullanıcıların yüzde 95’inin ülkede mesajların iletilme sayısı sınırlarını ihlal etmesi şeklinde açıklandı.

Gelişmiş algoritması sayesinde her ay dünya genelinde sekiz milyona yakın hesabı engelleyen WhatsApp, konu ile ilgili en önemli odak noktalarının Hindistan’daki hesapların zararlı veya istenmeyen mesajlar göndermesini önlemek olduğunu bildirdi. Özellikle son dönemde Hindistan’da yanlış bilgilerin ve sahte haberlerin yayılması nedeni ile tepkilerin odak noktası haline gelen WhatsApp’ın bu kararı ülkede büyük tepki çekti.

Gelen bilgilere göre, Hindistan’ın Şubat ayında duyurulan ve Mayıs ayında yürürlüğe giren yeni teknoloji yasası WhatsApp başta olmak üzere birçok şirketin tepkisini çekti. Yeni yasa Hindistan hükümetine sosyal medya ve video akış platformlarında yer alan içerikleri düzenleme ve kaldırma yetkisi verirken, WhatsApp gibi şirketler de insanların kullanıcı gizliliği ve ifade özgürlüğünün engellenmesi konusunda ciddi endişe duyuyor.
 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Her bilgisayar, özellikle dizüstü olanlar zaman içinde kirlenirler. İçin açarak temizlemek riskli bir işlem olacağı için içini açmadan laptop temizleme işlemleri ile temizlemelisiniz. Hem kendi sağlığınız hem de laptopunuzun kullanım ömrünün uzaması için içini açmadan laptop temizleme nasıl yapılır, adım adım anlattık.

Dizüstü Bilgisayarın İçini Açmadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Microsoft, Windows 11 Insider Önizleme sürümü için 22000.71 derlemesini duyurdu.

Windows 11 Insider Önizlemesi 22000.71 Yayınlandı